Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin teknoloji destekli matematiksel modelleme problemlerinin çözme süreçlerinin incelenmesi
Investigation of middle school 8th grade students' processes of solving technology aided mathematical modelling problems
- Tez No: 894196
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA CANTÜRK GÜNHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezin amacı ortaokul 8. sınıf öğrencilerine matematiğin günlük hayatla olan bağını göstermek amacıyla geliştirilmiş matematiksel modelleme problemlerini, hayatımızda büyük yeri olan teknolojik araçları verimli ve doğru bir şekilde kullandırarak çözüm süreçlerini incelemektir. Çalışma nitel araştırma desenlerinden durum çalışmasıdır. Araştırmanın katılımcıları araştırmacının 11 yıldır çalıştığı, İzmir ili için akademik başarısı orta düzeyde olan bir devlet ortaokulunun 2023-2024 öğretim yılında 8.sınıfında okuyan öğrencilerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilmiş 6 kişidir. Üç kişiden oluşan iki gruba dördü araştırmacı tarafından hazırlanan beş adet modelleme problemi sunulmuştur. Araştırmada odak grup yöntemi kullanılarak veriler toplanmıştır. Her biri ortalama 60 dakika süren beş oturumda tamamlanan araştırmada veri toplama aracı olarak öğrenci bilgisayarlarının ekran kaydı, çözümlerini içeren bilgisayarda hazırladıkları metin belgeleri ve öğrencilere ait video kayıtları kullanılmıştır. Katılımcıların GeoGebra kullanımı hakkında bilgi ve tecrübeleri araştırmacının derslerinde anlatım yaparken gördüklerinden ibarettir. Veriler detaylı analiz edilirken, içerik analizi yapılmıştır. Öğrencilerin problemlerin çözümünde ortaya koydukları dikkat çekici farklı bilişsel süreçler çalışmanın önemli sonuçlarındandır. Problemlerin çözümünde teknoloji desteği birçok fikrin ve denemenin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Daha önce modelleme problemi ile karşılaşmayan öğrencilerin, temel GeoGebra anlatımı ve teknoloji desteği ile problemleri çözmeleri okullarda bu tip uygulamaların yapılabileceğini açıkça göstermektedir. Araştırma sonucunda, modelleme süreci incelenirken Borromeo Ferri'nin (2006) modelleme döngüsü kuramsal çerçeve olarak benimsenmiş, Greefrath ve Siller'ın (2018) GeoGebra destekli modelleme döngüsü referans alınarak sonuçlar ışığında geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the solution processes of mathematical modeling problems developed to show the connection of mathematics with daily life to 8th grade middle school students by using technological tools that have a great place in our lives efficiently and correctly. The study is a case study from qualitative research designs. The participants of the study are 6 people selected with the criterion sampling method from the 8th grade students of a state middle school with a medium level of academic success in Izmir province, where the researcher has been working for 11 years, in the 2023-2024 academic year. Five modeling problems, four of which were prepared by the researcher, were presented to two groups of three people. Data were collected using the focus group method in the study. In the study, which was completed in five sessions, each lasting an average of 60 minutes, screen recordings of the students' computers, text documents containing their solutions prepared on the computer, and video recordings of the students were used as data collection tools. The participants' knowledge and experience about using GeoGebra is limited to what they see while the researcher is explaining in his classes. Content analysis was performed while analyzing the data in detail. The strikingly different cognitive processes that students exhibit in solving problems are among the important results of the study. Technology support in solving problems has led to the emergence of many ideas and experiments. The fact that students who have not encountered modeling problems before have solved problems with basic GeoGebra explanation and technology support clearly shows that such applications can be done in schools. As a result of the research, while examining the modeling process, Borromeo Ferri's (2006) modeling cycle was adopted as a theoretical framework, and the GeoGebra-supported modeling cycle of Greefrath and Siller (2018) was taken as a reference and developed in the light of the results.