Proje ve yapım yönetimi süreçlerinde yapı enformasyon modellemesi (BIM) teknolojisinin disiplinlerarası kullanımı
Interdisciplinary use of building information modeling (BIM) technology in project and construction management processes
- Tez No: 894199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATACAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda küresel ölçekte olduğu gibi ülkemizde de inşaat sektöründe hızla gelişen ve yaygınlaşan Yapı Enformasyon Modellemesi (Building Information Modeling - BIM) teknolojisi, proje ve yapım yönetimi süreçlerinde kritik bir rol üstlenmektedir. Proje ve yapım yönetiminin tüm süreçlerinde aktif olarak kullanılabilen BIM teknolojisi, inşaat sektöründeki rekabetçi ortamda disiplinlerarası entegrasyonu ile inşaat ve proje firmalarına önemli ölçüde katkı sunmaktadır. Bu çalışmada, proje ve yapım yönetimi süreçlerinde BIM teknolojisinin disiplinlerarası kullanımı ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma kapsamında, farklı ölçekli inşaat ve proje firmalarından farklı disiplinlerdeki katılımcılar ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak kapsamlı bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Alan araştırmasında elde edilen bilgi ve bulguların daha iyi anlaşılması ve değerlendirilmesi amacıyla, çalışmanın ikinci bölümünde proje ve yapım yönetimine, üçüncü bölümünde ise BIM teknolojisine ilişkin literatür araştırması yapılmış ve bu araştırma sonucunda elde edilen bilgiler derlenmiştir. Tez çalışmasının dördüncü bölümde, alan araştırması kapsamında hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme soruları katılımcılara yöneltilmiş ve alınan yanıtlardan elde edilen bulgular derlenerek değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, literatür araştırması ve alan araştırması bulguları bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak değerlendirilmiş ve BIM teknolojisinin iş birliği ve koordinasyonu artırma, çakışmaları, hataları ve riskleri öngörüp önleme gibi becerileri sayesinde proje süresini ve maliyetini azalttığı, proje kalitesini ve başarısını ise artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Building Information Modelling (BIM) technology, which has rapidly developed and become widespread in the construction sector in our country as well as on a global scale in recent years, plays a critical role in project and construction management processes. BIM, which can be actively used in all processes of project and construction management, contributes significantly to construction and project companies with its interdisciplinary integration in the competitive environment in the construction sector. In this study, the interdisciplinary use of BIM in project and construction management processes is examined in detail. Within the scope of the study, a comprehensive field research was carried out by conducting semi-structured interviews with participants in different disciplines from different sized construction and project companies. In order to better understand and evaluate the information and findings obtained in the field research, a literature review on project and construction management and BIM was conducted in the second part of the study and the information obtained as a result of this research was compiled in the third part. In the fourth part of the thesis, semi-structured interview questions prepared within the scope of the field research were directed to the participants and the findings obtained from the responses were compiled and evaluated. In the last part of the study, the findings of the literature research and field research were evaluated with a holistic approach and it was concluded that BIM reduces project time and cost and increases project quality and success thanks to its ability to increase cooperation and coordination, predict and prevent conflicts, errors and risks.