Yüksek yoğunlukta stoklanan Japon balıklarında (Carassius auratus) udi hindi hidrosolü katkılı yemlerin antioksidan parametrelere etkisi
The effect of agarwood hydrosol supplemented feed on antioxidant parameters in goldfish (Carassius auratus) stocked in high density
- Tez No: 894224
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN KIZAK, DOÇ. DR. ÖNDER AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışması, balık yemine farklı oranlarda udi hindi hidrosolü ilavesinin düşük ve yüksek yoğunluklarda stoklanan Japon balığında büyümeye ve oksidatif stres düzeylerine etkisini araştırmak için yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, yüksek stoklama yoğunluğuna sahip Kontrol H grubu, düşük stoklama yoğunluğundaki Kontrol L grubuna göre büyüme ve büyüme parametreleri bakımından geride kalmıştır. Bu da Japon balıklarının büyümesinde ve yem değerlendirmesinde yüksek stoklama yoğunluğunun olumsuz etkisini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, yüksek stoklama yoğunluğunun balık büyümesinde sebep olduğu dezavantajlı durumun bertaraf edilmesinde balık yemlerine udi hindi hidrosolü ilavesinin faydalı bir metot olabileceğini göstermektedir. Japon balığı kas MDA seviyesi en yüksek Kontrol H grubunda, en düşük ise Kontrol L grubunda tespit edildi. Japon balıklarında yüksek stoklama yoğunluğunun oksidatif strese neden olduğu belirlenmiştir. Udi hindi hidrosolü katkılı yemlerle beslenen Japon balıklarının kaslarında MDA seviyeleri Kontrol H grubuna kıyasla azalmıştır. Udi hindi hidrosolü katkılı yemlerle besleme yapma MDA seviyesini düşürmede etkili olmuştur. Udi hindi hidrosolü takviyesinin stres altındaki Japon balıklarında kas dokusu CAT ve SOD enzim seviyelerini arttırdığı ve MDA seviyesini düşürdüğü belirlenmiştir. Bu sonuçlar, %0,5 ve %1 oranında udi hindi hidrosolü ilaveli yemlerle yapılan beslemenin, yüksek stoklama yoğunluğundaki Japon balığında oksidatif stresin azaltılmasında önemli rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to investigate the effect of agarwood hydrosol supplemented feed on growth and oxidative stress levels in goldfish stocked at low and high densities. According to the findings, the Control H group with high stocking density lagged behind the Control L group with low stocking density in terms of growth and growth parameters. This reveals the negative effect of high stocking density on the growth and feed utilization of goldfish. The results of the research show that the addition of agarwood hydrosol to fish feeds can be a useful method for eliminating the disadvantageous situation in fish growth caused by high stocking density. Goldfish muscle MDA level was highest in Control H group and lowest in Control L group. It has been determined that high stocking density causes oxidative stress in goldfish. MDA levels in the muscles of goldfish fed with agarwood hydrosol supplemented diets were decreased compared to the Control H group. Feeding with agarwood hydrosol supplemented feed was effective in reducing the MDA level. It was determined that agarwood hydrosol supplementation increased muscle tissue CAT and SOD enzyme levels and decreased MDA levels in stressed goldfish. These results show that feeding with 0.5% and 1% agarwood hydrosol supplemented feeds plays an important role in reducing oxidative stress of goldfish stocked in high density.