Research on design and development of a wooden mobile house prototype in green house concept
Yeşil ev konseptinde bir ahşap mobil ev prototipi tasarımı ve geliştirme araştırması
- Tez No: 894235
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUNOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ahşap ve Çelik Yapılar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İnsan yaşamının en önemli temel ihtiyaçlarından biri olan barınma, konut kavram ve varlığını ortaya koymuştur. Eski çağlarda barınaklar ile sağlanan 'Kendine ait bir mekân yaratma düşüncesi' kullanıcıların yaşadıkları dönemin teknik ve toplumsal kültürüne bağlı olarak, günümüzde çeşitli konut çeşitlerine evrilmiştir. Değişen dünya koşulları, ekonomik sorunlar, salgın hastalıklar, daha bireysel yaşama isteğini öne çıkarmıştır. Hal böyle olunca insanlar daha alternatif konaklama fikirleri arayışına girmiştir. Bu girişimler sonrasında ahşap mobil ev kavramı önem kazanmıştır. Bu maksatla tasarım, konstrüksiyon detayları ve genel şekli tarafımızdan tasarlanarak geliştirilen“yeşil ev konsepti kapsamındaki mobil ahşap ev prototipi”çekirdek bir ailenin hemen hemen tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek biçimde imal edilmiştir. Bu araştırmada, hareket aksamları ve şasesi hariç diğer tüm taşıyıcı sistemleri ve tüm duvar elemanlarının tamamı sarıçam ve huş ağacından elde edilmiş üç katmanlı 18 mm kalınlığındaki kontrplak malzemelerden tasarlanmış, projelendirilmiş ve prototipi gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen ahşap mobil ev içinde ve dışında (nem, sıcaklık, gürültü ) ISO 1771 ve TS EN ISO 9612 standardına uygun olacak şekilde ölçümler gerçekleştirlmiştir. Ahşap duvarların sıcaklık, nem ve gürültü izolasyonu sağladığı saptanmıştır. Mobil ev taşıyıcı sistemininde uygulanan zıvanalı birleştirme tekniğinin kuvvet taşıma analizinde toplam çatı düzleminin 5907,74 kg kapasitede kar yükü vb. harici yükleri taşıyabileceği teorik hesap yöntemiyle belirlenmiştir.“Ahşap Mobil Ev”olarak isimlendirilen yapının yeşil ev konsepti ilke ve esaslarına göre uygun olduğu saptanmıştır. Planda, taşıyıcı çerçeve sistem ve duvar gibi yapı elemanlarında modüler bir uygulama yapılmıştır. Tamamen ahşap malzemeden tasarlanmış ve geliştirilmiş, kullanıcıya güven veren yeterli sağlamlıkta, üreticiye kolaylık ve düşük maliyet sunan modüler yapıda bir "Ahşap Mobil Ev'in uygulanabilirliği ortaya konmuştur. Ayrıca, çevreci olan ahşap malzemeye güven sağlanmasına çaba sarf edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Housing, one of the most important basic needs of human life, has revealed the concept and existence of housing. The 'idea of creating a place of one's own' provided by shelters in ancient times has evolved into various housing types today, depending on the technical and social culture of the period in which the users live. Changing world conditions, economic problems and epidemics have highlighted the desire to live more individually. As such, people started looking for more alternative accommodation ideas. Following these initiatives, the concept of wooden mobile homes has gained importance. For this purpose, the“mobile wooden house prototype within the scope of the greenhouse concept”, whose design, construction details and general shape were designed and developed by us, was produced to meet almost all the needs of a nuclear family. In this research, all carrier systems and all wall elements, except for movement parts and chassis, were designed, designed and prototyped from three-layer 18 mm thick plywood materials obtained from Scots pine and birch. Measurements inside and outside (humidity, temperature, noise) of the developed wooden mobile house were made in accordance with ISO 1771 and TS EN ISO 9612 standards. It has been determined that wooden walls provide heat, moisture and sound insulation. In the force bearing analysis of the tenoned jointing technique applied in the mobile home carrier system, the snow load etc. of the total roof plane with a capacity of 5907.74 kg. It was determined by the theoretical calculation method that it can carry external loads. It was determined that the building called“Wooden Mobile House”complies with the principles and principles of the greenhouse concept. In the plan, a modular application was made in structural elements such as the load-bearing frame system and walls. The feasibility of a“Wooden Mobile House”, designed and developed entirely from wooden material, with a modular structure that is durable enough to give confidence to the user and offers convenience and low cost to the manufacturer, has been demonstrated. In addition, studies have been carried out to ensure confidence in environmentally friendly wooden materials.