Bazı yengeç örümceği türlerinin (Araneae: Phılodromıdae, Thomısıdae) kütikular yapılarının morfolojisi
Morphology of the cuticular scales of some crab spider species (Araneae, Philodromidae, Thomisidae)
- Tez No: 894236
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez çalışmasında, Philodromidae familyasına ait Thanatus vulgaris Simon, 1870, Tibellus macellus Simon, 1875 ve Philodromus cespitum (Walckenaer, 1802) türleri ile Thomisidae familyasına ait Synema plorator (O. Pickard-Cambridge, 1872), Xysticus laetus Thorell, 1875, Runcinia grammica (C. L. Koch, 1837), Diaea dorsata (Fabricius, 1777) ve Thomisus onustus Walckenaer, 1805 türlerinin prozoma, opistozoma ve bacakları üzerindeki setaların morfolojileri SEM ile belirlenmiştir. Philodromidae familyasına ait 3 türün pulmose (tüysü) tip seta morfolojisine sahip olduğu görülmüştür. Thomisidae familyasına ait Synema plorator (O. Pickard-Cambridge, 1872), Xysticus laetus Thorell, 1875 ve Diaea dorsata (Fabricius, 1777) türlerinin seta bulundurmağı, Runcinia grammica (C. L. Koch, 1837) ve Thomisus onustus Walckenaer, 1805 türlerinin ise ilk kez bu çalışmayla tespit edilmiş olan yeni bir form parmaksı tip seta içerdiği tespit edilmiştir. Bu çalışma ülkemizde yayılış gösteren Philodromidae ve Thomisidae familyalarına ait türlerin seta morfolojilerini belirmek üzere yapılan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, setae morphology on prosoma, opisthosoma and legs of Thanatus vulgaris Simon, 1870, Tibellus macellus Simon, 1875 and Philodromus cespitum (Walckenaer, 1802) species belonging to the family Philodromidae and Synema plorator (O. Pickard-Cambridge, 1872), Xysticus laetus Thorell, 1875, Runcinia grammica (C. L. Koch, 1837), Diaea dorsata (Fabricius, 1777) and Thomisus onustus Walckenaer, 1805 species belonging to the family Thomisidae were determined by SEM. All species of the Philodromidae pulmose type seta morphology was observed. Synema plorator (O. Pickard-Cambridge, 1872), Xysticus laetus Thorell, 1875 and Diaea dorsata (Fabricius, 1777) belonging to the family Thomisidae were found to have no setae, while Runcinia grammica (C. L. Koch, 1837) and Thomisus onustus Walckenaer, 1805 were found to have a new finger-shape setae, which were identified for the first time in this study. This is the first study to determine the seta morphology of the species belonging to the families Philodromidae and Thomisidae in Türkiye.