Kayseri ilinde yer alan şebekeye bağlı fotovoltaik güneş enerjisi santralinin performans analizi
Performance analysis of grid connected photovoltaic solarpower plant in Kayseri
  1. Tez No: 894247
  2. Yazar: EROL ÇAĞRI SOMTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET METİN ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Ülkemizde son yıllarda enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla güneş enerjisi santrallerinin kurulması büyük önem kazanmıştır. Bu çalışmada, Kayseri ilinde mevcut şebekeye bağlı bir 1MW Güneş Enerjisi Santrali'nin (GES), 2017 yılından 2024 yılına kadar gerçekleştirmiş olduğu üretim performansı günlük, mevsimlik ve yıllık olarak değerlendirilmiştir. Santralde, güneş enerjisi sahasında bulunan elektrik ölçüm sayacı üzerinden alınan enerji üretim verileri kWh olarak kaydedilmektedir. Ayrıca sistem tarafından hava sıcaklığı, nem ve bulutluluk oranları da sürekli olarak kaydedilmektedir. Solarrelax simülasyon programı ile saatlik, günlük ve aylık olarak istenen raporlama yapılabilmektedir. Çalışma sonunda en yüksek yıllık enerji üretiminin 2020 yılında 2036 Mwh ile en düşük enerji üretimi ise 1091 Mwh 2022 yılında gerçekleştiği belirlenmiştir. Mevsimsel olarak hava sıcaklığının artmış olduğu yaz aylarında enerji üretim miktarının arttığı ve kış aylarında ise bulut miktarının artışına bağlı olarak üretilen enerji miktarının hızla düştüğü görülmüştür. Gün içerisindeki yarım saat aralıklı sıcaklık değişimi ile aynı saatlerdeki anlık enerji üretim miktarları yıllara göre benzerlik gösterse de üretim miktarının sıcaklık dışında nem ve bulutluluk oranlarından etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the establishment of solar power plants has gained significant importance in meeting the energy needs of our country. In this study, the production performance of a 1MW Solar Power Plant (SPP) connected to the existing grid in Kayseri province between 2017 and 2024 was evaluated daily, seasonally and annually. The energy production data obtained from the electricity meter located in the solar energy field in the plant is recorded as kWh. In addition, the air temperature, humidity and cloudiness rates are continuously recorded by the system. Hourly, daily and monthly requested reporting can be made with the Solarrelax simulation program. At the end of the study, it was determined that the highest annual energy production was 2036 Mwh in 2020 and the lowest energy production was 1091 Mwh in 2022. It was observed that the amount of energy production increased in the summer months when the air temperature increased seasonally, and the amount of energy produced decreased rapidly in the winter months due to the increase in the amount of clouds. Although the temperature change at half-hour intervals during the day and the instantaneous energy production amounts at the same hours are similar over the years, it has been determined that the production amount is affected by humidity and cloudiness rates as well as temperature.