Tahavi Ahtanov'un romanlarında değerler eğitimi
Values education in Tahavi Ahtanov's novels
  1. Tez No: 894266
  2. Yazar: ARAILYM KIPSHAKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÇAĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
XX. yüzyılın ikinci yarısında Kazak söz sanatının tarihine nesir ve dramaturjik eserleriyle önemli katkılarda bulunan seçkin yazarlar arasında Kazak yazarı Tahavi Ahtanov'un (1923-1994) çalışmaları öne çıkmaktadır. XX. yüzyılın ikinci yarısında Kazak sözlü sanatının gelişim sürecinde, Tahavi Ahtanov'un yaratıcılığı edebȋ, nesir, dramaturjik türlerde gelişmiştir. Kazak edebiyatında 1941-1945 İkinci Dünya Savaşı'ndan geçen pek çok yazar yoktur. Fakat o zor günlerin ve kayıpların acısına dayanarak, Büyük Zafer'den önce her biri kilometreleri adım adım ölçerek eserlerinde barışa hizmet etmeye devam eden kişiler vardır. Bu kişiler arasında Tahavi Ahtanov bulunmaktadır. Savaş konusu onun eserlerinin ana teması olmasına rağmen, açıklayıcı ve belgesel askerȋ anlatılardan kaçınır. Kitaplarındaki ana karakterleri insan deneyimleri, içsel mücadelelerini, ruhsal gelişimlerini ve savaştan sonra yaşamlarını göstermektedir. Bu tezde Tahavi Ahtanov'un“Kaharlı künder (Heybetli Günler)”,“Boran”,“Şırağın Sönbesin (Ateşin Sönmesin)”romanları değerler eğitimi açısından incelenmiştir. Yazarın eserlerini değerler eğitimi açısından incelediğimizde sevgi (bunun içinde aşk, arkadaş sevgisi, aile sevgisi, vatan sevgisi, doğa sevgisi), saygı, sabır, adalet, dostluk, dürüstlük, sorumluluk, yardımlaşma gibi değerler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the outstanding writers who made a significant contribution to the history of Kazakh literary art in the second half of the XX century with their prose and dramaturgical works, the work of Kazakh writer Tahavi Ahtanov (1923-1994) stands out. In the process of development of Kazakh oral art in the second half of the XX century, the creativity of Tahavi Ahtanov developed in literary, prose and dramaturgical genres. In Kazakh literature there are not so many writers who have passed the Second World War of 1941-1945. But there are those who, having endured the pain of those hard days and losses, continue to serve the world in their works, each of whom measured kilometres to the Great Victory step by step. One of them is Tahavi Ahtanov. Although war is the main theme of his works, he avoids descriptive and documentary war narratives. The protagonists of his books show human experiences, their inner struggle, spiritual development and life after the war. In this dissertation, Tahavi Ahtanov's novels“Kaharlı Künder”,“Boran”,“Şırağın Sönbesin”are analysed from the point of view of values education. When analysing the author's works from the point of view of values education, such values as love (love, love for friends, love for family, love for motherland, love for nature), respect, patience, justice, friendship, honesty, responsibility, cooperation are considered.