Örgütsel iletişim, örgütsel vatandaşlık davranışları ve iş performansı arasındaki karşılıklı ilişkiler
Interrelationships between organizational communication, organizational citizenship behaviors and business performance
- Tez No: 894265
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, örgütsel iletişim ve iş performansı arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide örgütsel vatandaşlık davranışının ara değişken rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Marmara bölgesinde ağırlıklı otomotiv, hizmet ve imalat sektörleri olmak üzere farklı sektör ve pozisyonda çalışan 502 katılımcıyı içermektedir. Verilerin geçerliliği ve güvenilirliği test edildikten sonra, belirlenen hipotezleri test etmek amacıyla SPSS için Hayes'in PROCESS (model 4) kullanılarak analizler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre örgütsel iletişim iş performansını istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkilemektedir. Ayrıca, örgütsel iletişim ile iş performansı arasındaki ilişkide örgütsel vatandaşlık davranışının aracı rol oynadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte örgütsel vatandaşlık davranışının alt boyutları olan özgecilik, nezaket, centilmenlik, sivil erdem ve vicdanlılık davranışlarının bu ilişkideki aracı rolü analizler ile doğrulanmıştır. Örgütsel vatandaşlık davranışının çalışanlar arasındaki iş birliğini artırarak örgüt içindeki iletişimi güçlendirdiği ve iş performansını olumlu yönde etkilediği görülmektedir. Ancak literatürde bu ilişkiye verilen önem vurgulanmasına rağmen örgütsel vatandaşlık davranışı örgütsel iletişim ile iş performansı arasındaki ilişkideki aracı etkisini inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışma ile literatüre mütevazı bir katkı sağlamak, bu alandaki boşlukları doldurarak gelecekte yapılacak araştırmalara temel oluşturmak, kurumlarda etkili örgütsel iletişimin önemini vurgulamak ve yöneticilere verilen görevlerin ötesine geçmenin önemine değinerek örgütlerinde örgütsel vatandaşlık davranışını teşvik eden bir kültür oluşturulması fikrini vurgulamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between organizational communication and job performance and the intervening role of organizational citizenship behavior in this relationship. The research includes 502 participants working in different sectors and positions in the Marmara region. After testing the validity and reliability of the data, analyzes were conducted using Hayes' PROCESS for SPSS (model 4) to test the identified hypotheses. According to the results obtained from the research, organizational communication affects business performance in a statistically significant and positive way. Additionally, it has been determined that organizational citizenship behavior plays a mediating role in the relationship between organizational communication and job performance. In addition, the mediating role of altruism, courtesy, sportsmanship, civic virtue and conscientiousness, which are the sub-dimensions of organizational citizenship behavior, in this relationship has been confirmed by analysis. It is seen that organizational citizenship behavior strengthens communication within the organization by increasing cooperation between employees and positively affects business performance. However, although the importance given to this relationship is emphasized in the literature, no study has been found examining the mediating effect of organizational citizenship behavior on the relationship between organizational communication and job performance. The aim of the study is to make a modest contribution to the literature, to form a basis for future research by filling the gaps in this field, to emphasize the importance of effective organizational communication in institutions, and to emphasize the idea of creating a culture that encourages organizational citizenship behavior in organizations by touching on the importance of going beyond the duties given to managers.