M-metrik geometrisinde üçgenler
Triangles in M-metric geometry
  1. Tez No: 894269
  2. Yazar: ÖZNUR YÖNTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
M-metrik geometrisinde düzlem, hemen hemen Öklid düzlemi ile aynıdır. Şöyle ki M-metrik geometrisindeki noktalar , doğrular Öklid düzlemindeki noktalar ve doğrular ile aynıdır ve açılar aynı yolla ölçülür. Fakat uzaklık fonksiyonu farklıdır. Bundan dolayı M-metrik geometrisindeki uzaklıkla ilgili kavramların nasıl değişeceğini inceleme ve buradan yeni sonuçlar çıkarmak oldukça ilgi çekicidir. Bu tezde M-metrik geometrisinde üçgenler ve üçgenlerle ilgili temel özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In M-metric geometry, the plane is almost the same as the Euclidean plane. That is, points and lines in M-metric geometry are the same as points and lines in the Euclidean plane, and angles are measured in the same way.But the distance function is different. Therefore, it is very interesting to examine how the concepts of distance in M-metric geometry will change and to draw new conclusions from it.In this thesis, triangles in M-metric geometry and the basic properties of triangles are investigated.