Ortaöğretim öğrencilerinin okul spor müsabakalarına katılım durumlarına göre okul aidiyet ve akademik başarı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the school belonging and academic success levels of secondary school students according to their participation in school sports competitions
  1. Tez No: 894324
  2. Yazar: KENAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, Rize ilinde ortaöğretim öğrencileri örnekleminde okul sporlarına katılım ile okul aidiyet ve akademik başarı düzeyi arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu çalışmanın evrenini; Rize ilinde okul spor müsabakalarına katılan ve katılım göstermeyen 17.606 ortaöğretim öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise; 463 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada kartopu örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Mevcut tez çalışmasında nedensel karşılaştırma modelinden faydalanılmıştır. Veriler anket formu yoluyla toplanmıştır. Anket; kişisel bilgi formu, okul aidiyet ölçeği ve algılanan akademik başarısızlık ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Araştırma için elde edilen veriler istatistiksel yazılım programı olan SPSS 27 ve AMOS 25 ile analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin okula aidiyet düzeylerinin ortalamaların üstünde olduğunu, bu duruma karşın öğrencilerin kendilerini akademik olarak nispeten başarısız algıladıklarını göstermektedir. Öğrencilerin okula aidiyet düzeyleri ile algılanan akademik başarısızlık düzeyleri arasında negatif yönde zayıf düzeyde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Cinsiyet, algılanan akademik başarısızlık üzerinde etkili bir faktör iken, okul aidiyet düzeyleri üzerinde etkili bir faktör olarak görülmemiştir. Sonuçlar, okul sporlarına katılım sağlayan öğrencilerin katılım sağlamayan öğrencilere kıyasla okula aidiyet düzeylerinin daha yüksek olduğunu, kendilerini daha düşük düzeyde akademik olarak başarısız gördüklerini ortaya koymuştur. Ayrıca takım sporlarına katılım sağlayan öğrencilerin okul aidiyet düzeyleri bireysel sporlara katılım sağlayan öğrencilere göre anlamlı bir şekilde daha yüksek bulunmuştur. Araştırmanın bir diğer sonucuna göre, okul sporlarına katılım sağlamak, okula aidiyet ile algılanan akademik başarısızlık arasındaki ilişkide düzenleyici rol oynamamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between participation in school sports and the level of school belonging and academic achievement in sample of secondary school students in Rize province. The universe of this study consists of 17,606 secondary school students who participated and did not participate in school sports competitions in Rize province. The sample of the study consisted of 463 students. Snowball sampling method was preferred in the research. In the current thesis, the causal comparison model was used. Data were collected via a questionnaire form. The survey consists of three parts: personal information form, school belonging scale and perceived academic failure scale. The data obtained for the research were analyzed with statistical software programs SPSS 27 and AMOS 25. The findings show that students' levels of school belonging are above average, yet they perceive themselves as relatively unsuccessful academically. It has been observed that there is a weak level negative significant relationship between the students' level of school belonging and their level of perceived academic failure. While gender is an effective factor on perceived academic failure, it was not found to be an effective factor on school belonging levels. The results revealed that students who participated in school sports had higher levels of school belonging and less perception of themselves as academically unsuccessful compared to students who did not participate. In addition, the school belonging levels of students who participate in team sports were found to be significantly higher than those who participate in individual sports. Another result of the study is that participation in school sports does not play a moderating role in the relationship between school belonging and perceived academic failure.