Okul hemşiresi bulunan ve bulunmayan okullardaki adölesanların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının karşılaştırılması
Comparison of healthy lifestyle behaviors of adolescents in schools with and without school nurses
  1. Tez No: 894329
  2. Yazar: AYŞEGÜL KOÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Araştırma okul hemşiresi bulunan ve bulunmayan okullardaki öğrencilerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı-karşılaştırmalı tipte bir çalışmadır. Okul hemşiresi bulunan (n:3) ve bulunmayan (n:3) liselerde öğrenim gören öğrenciler içerisinde araştırma evrenini temsil eden 702 öğrenci araştırma örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak 'Sosyodemografik Bilgi Formu' ve 'Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II' kullanılmıştır. Ayrıca hemşirelerle nitel görüşme de yapılmıştır. Araştırmada katılımcılardan 274 kişi kız öğrenci, 428 kişi erkek öğrencidir. Öğrencilerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları puan ortalaması 136,15 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to compare the healthy lifestyle behaviors of students in schools with and without a school nurse. The research is a descriptive-comparative type study. Among the students studying in high schools with (n:3) and without (n:3) school nurses, 702 students representing the research population constituted the research sample group. 'Sociodemographic Information Form' and 'Healthy Lifestyle Behavior Scale II' were used as data collection tools in the study. Qualitative interviews were also conducted with nurses. Among the participants in the study, 274 were female students and 428 were male students. The students' average score on healthy lifestyle behaviors was found to be 136.15.