COVID-19 pandemi sürecinde ortaokul öğretmenlerinin öz etkililik ve anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of secondary school teachers' self efficacy and anxiety levels during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 752933
  2. Yazar: NEŞE ODABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER TEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
COVID-19 hastalığı Çin'in Wuhan kentinde 11 Mart 2020 tarihinde ortaya çıkmıştır ve tüm dünyaya yayılmıştır. Bu çalışmanın amacı, okul sağlığı hemşiresi bulunmayan okullarda öğretmenlerin öz etkililik ve anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesidir. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından oluşturulan Tanımlayıcı Özellikler Formu ile Koronavirüs (Covid-19) Korkusu Ölçeği ve Öz-Etkililik-Yeterlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri Ağustos 2021- Ekim 2021 tarihleri arasında Ankara Altındağ ilçesi sınırları içerisinde bulunan 34 kamu ortaokulunun katılımıyla elde edilmiştir. Verilerin toplanması için öğretmenlere uzantı linki ulaştırılmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında yapılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov testi, Independent Sample T-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Post-hoc testlerinden Bonferroni testi, Levene testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin %25'inde COVID-19 hastalığını geçirdiği, %35'inde COVID-19 hastalığının seyrini değiştirebilen risk faktörlerine sahip olduğu, %48,6'sının COVID-19 hastalığından korunmaya yönelik yeterli eğitim almadığını düşündüğü, %41,7'sinin COVID-19 yönünden öğrencilerin semptom takibini yapma konusunda kendini yetersiz bulduğu, %78,4'ünün okulda okul sağlığı hemşiresi görevli olsaydı kendini güvende hissedeceğini ifade ettiği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin yaşı, aile tipi, hastalığı geçirme durumu, kendilerinde ve aynı çatı altında yaşadıkları aile üyelerinde COVID-19 risk faktörü bulunmasının COVID-19 korku düzeylerini artırdığı tespit edilmiştir. Okul yönetiminden COVID-19 hastalığından korunmaya yönelik yeterli eğitim aldığını düşünen öğretmenlerin COVID-19 korku düzeylerinin düşük olduğu, öğrencilerinin semptom takibini yapma konusunda kendini yetersiz bulan öğretmenlerin COVID-19 korku düzeylerinin yüksek olduğu, okulda okul sağlığı hemşiresi görevli olsaydı kendilerini güvende hissedeceğini belirten öğretmenlerin COVID-19 korku düzeylerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin cinsiyet, yaş, aile tipi, hastalığı geçirme durumunun, kendilerinde ve aynı çatı altında yaşadıkları aile üyelerinde COVID-19 risk faktörü bulunmasının öz etkililik düzeylerini etkilediği tespit edilmiştir. Pandemi sürecinde okul yönetiminden COVID-19 hastalığından korunmaya yönelik yeterli eğitim almadığını düşünen öğretmenlerin öz etkililik düzeyleri düşük tespit edilmiştir. Öğrencilerin COVID-19 semptomlarını takip etme konusunda kendini yetersiz bulan öğretmenlerin öz etkililik düzeyleri yüksek tespit edilmiştir. Çalışmamızda COVID-19 korkusu ile öz etkililik arasında düşük düzeyde negatif korelasyon tespit edilmiştir. Araştırma bulguları sonucunda her okulda okul sağlığı hemşiresi istihdamının sağlanması, okul topluluğuna COVID-19 ve benzeri hastalıklardan korunmaya yönelik eğitimlerin arttırılması, salgınları önlemeye yönelik okul toplumunun sağlığını korumaya ve geliştirmeyi amaçlayan çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 disease emerged in Wuhan, China on March 11, 2020 and has spread all over the world. The aim of this study is to evaluate the self-efficacy and anxiety levels of teachers in schools that do not have school health nurses. Research data were collected using the Descriptive Characteristics Form created by the researcher, The Coronavirus (Covid-19) Fear Scale, and The Self-Efficacy Scale. The research data were obtained with the participation of 34 public secondary schools located within the borders of Ankara Altındağ district between August 2021 and October 2021. In order to collect the data, the extension link was sent to the teachers through the school principals. Data analysis was done in computer environment. Kolmogorov-Smirnov test, Independent Sample T-test, One-Way Analysis of Variance, Bonferroni test from Post-hoc tests, Levene test were used in the analysis of the data. As a result of the research, 25% of the teachers thought that they had COVID-19 disease, 35% had risk factors that could change the course of COVID-19 disease, 48.6% thought that they did not receive adequate training to protect from COVID-19 disease, 41.7% It was determined that students found themselves inadequate in following up the symptoms of the students in terms of COVID-19, and 78.4% stated that they would feel safe if the school health nurse was on duty at the school. It has been determined that teachers' age, family type, disease status, and the presence of COVID-19 risk factors in themselves and their family members living under the same roof increase their COVID-19 fear levels. Teachers who think that they have received adequate training from the school administration for the prevention of COVID-19 disease have low levels of fear of COVID-19, teachers who find themselves inadequate to follow up on symptoms of their students have high levels of fear of COVID-19, and that they would feel safe if a school health nurse was on duty at the school, It has been determined that the COVID-19 fear levels are high. It has been determined that teachers' gender, age, family type, having the disease, and the presence of COVID-19 risk factors in themselves and in the family members they live under the same roof affect their self-efficacy levels. The self-efficacy levels of teachers who think that they did not receive adequate training from the school administration to prevent COVID-19 disease during the pandemic process were found to be low. The self-efficacy levels of the teachers who found themselves insufficient in following the COVID-19 symptoms of the students were found to be high. In our study, a low level of negative correlation was found between fear of COVID-19 and self-efficacy. As a result of the research findings, it is recommended to employ school health nurses in every school, to increase the education of the school community to protect against COVID-19 and similar diseases, to carry out studies aimed at protecting and improving the health of the school community to prevent epidemics.