Kayseri Yaşlı Bakım Merkezlerinde kalan yaşlılardadepresyon ve yeti yitiminin incelenmesi
The elderly residing in Kayseri Elderly Care Centersexamination of depression and disability
- Tez No: 894336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
KAYSERİ YAŞLI BAKIM MERKEZLERİNDE KALAN YAŞLILARDA DEPRESYON VE YETİ YİTİMİNİN İNCELENMESİ Behice TERLİKLİ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlıgı Yüksek Lisans Tezi, Temmuz 2024 Danışman Doç. Dr. Hasan DURMUŞ ÖZET Bu çalışma yaşlı bireylerde sağlık sorunlarının beraberinde getirebileceği yeti yitimi ile depresyon arasındaki ilişkiyi saptamak, bununla birlikte yeti yitimi ve depresyonu tetikleyen risk etmenlerini belirlemek için planlanmıştır. Kesitsel tanımlayıcı tipteki bu çalışmada yaşlı bireyleri değerlendirmek için tanımlayıcı bilgileri içeren sorular, Dünya Sağlık Örgütü Yeti yitimi Değerlendirme Çizelgesi 2.0 (WHODAS 2.0) ve Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) kullanılmıştır. İstatistiksel analiz SPSS 24.0 programı ile gerçekleştirilmiş olup, başlıca kullanılan testler: Ki-kare test, Kruskal-Wallis testi, Mann-Whitney U testi, Korelasyon analiz testleridir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF DEPRESSİON AND DISABILITY IN AGED PEOPLE STAYING IN KAYSERİ ELDERLY CARE CENTERS Behice TERLİKLİ Institute of Health Sciences Public Health Master's Thesis, July 2024 Advisor Assoc. Dr. Hasan DURMUŞ ABSTRACT This study is designed to identify the relationship between disability due to health issues and depression in elderly individuals, as well as to determine the risk factors triggering disability and depression. In this cross-sectional descriptive study, questions containing descriptive information were used to assess the elderly individuals, along with the World Health Organization Disability Assessment Schedule 2.0 (WHODAS 2.0) and the Geriatric Depression Scale (GDS). Statistical analysis was performed using the SPSS 24.0 program, with the main tests used being the Chi-square test, Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test, and correlation analysis tests.