Exploring how cultural probe kits are designed: Towards a guide for design researchers
Cultural probe kitlerinin tasarımını keşfetmek: Tasarım araştırmacıları için bir rehber
  1. Tez No: 894335
  2. Yazar: GÜLCE APAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kullanıcı merkezli tasarım, günümüzde büyük önem taşıyan ve tasarım süreçlerinin temek bir bileşeni olarak kabul edilen bir yaklaşımdır. Kullanıcı merkezli tasarım yaklaşımı, tasarım fikirleri geliştirirken tasarımın yalnızca estetik ve teknik yanlarına odaklanmakla kalmayan, kullanıcıların ihtiyaç ve beklentilerine önem veren ve kullanıcıları tasarım sürecine dahil eden bir tasarım yaklaşımıdır. Bu yaklaşım, kullanıcı deneyimi ile ilgili verilerin toplanması ve analiz edilmesi temeline dayanır. Kullanıcıların ihtiyaçlarını, değerlerini, düşüncelerini ve duygularını derinlemesine anlamak için kullanıcı merkezli tasarım, kullanıcı deneyimiyle ilgili verileri toplayan, betimleyen ve anlamlandıran araştırma yöntemlerini kullanır. Bu anlamda, tasarımcılar ve tasarım araştırmacıları, kullanıcı verilerini elde etmek için geleneksel yaklaşımlardan yenilikçi yaklaşımlara kadar değişen çeşitli kullanıcı araştırma yöntemlerinden yararlanmaktadır. Yenilikçi yaklaşımlardan biri olan cultural probes yöntemi, tasarıma, katılımcı bir nitelik benimseyerek ilham veren ve bilgi sağlayan bir veri toplama tekniği olarak değerlendirilmektedir. Yöntem, katılımcılara, deneyimlerini, eylemlerini, düşüncelerini ve duygularını çeşitli yollarla anlatmaya davet eden önceden tanımlanmış görevler atayan, metinsel, görsel veya üç boyutlu özbelgelemeler yapmalarına yardımcı olan cultural probe kitleri aracılığıyla uygulanır. Katılımcılar, bu görevleri tamamlayarak, tasarımcılara ve tasarım araştırmacılarına, potansiyel kullanıcılarla empatik bir anlayış geliştirmek ve tasarım fikirleri üretmek için analiz edecekleri çeşitli kullanıcı verileri sağlar. Önceki çalışmalarda, cultural probes, genellikle belirli bir kullanıcı deneyimi, belirli bir ürün veya bir topluluğun özellikleri hakkında bilgi toplamak için kullanılan araştırma tasarımında kullanılan bir yöntem olarak yer almaktadır. Yöntemin nasıl uygulandığını ayrıntılı olarak göstererek yaklaşımın kendisini inceleyen birkaç örnek vardır. Bunların arasında, bir cultural probe kiti geliştirme sürecini, cultural probe kiti bileşenlerine odaklanarak araştıran pek çok çalışma yoktur. Bu bakımdan, bu tez, cultural probes materyallerinin çeşitli yönlerini dikkate alarak cultural probe kitleri geliştirme süreci hakkında derinlemesine bir anlayış kazanmayı ve nihayetinde, cultural probes tasarım kararlarını iyileştirmeye yardımcı olacak bir rehber önermeyi amaçlamaktadır. Bu tez altı ana bölümden oluşmaktadır: giriş, literatür taraması, metodoloji, araştırma, rehber oluşturulması, ve sonuç. İlk bölümde, çalışmanın arka planı ve motivasyonu ile başlayarak, çalışmanın çerçevesi açıklanmış ve önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde, bu çalışmanın konusuyla ilişkili literatür taraması sunulmuştur. Literatür taramasında ilk olarak, kullanıcı merkezli tasarım yaklaşımı ve bu bağlamda kullanılan araştırma yöntemleri üzerinde durulmuş ve ardından çalışmanın ana odak noktası olan cultural probes yöntemi ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Özellikle, bu yöntemin ortaya çıkışı, zaman içindeki gelişimi ve tasarım literatüründeki yeri betimlenmiştir. Daha sonra, tasarım sürecinde kullanıcı araştırmasının rolü tartışılmış ve çeşitli cultural probes uygulamalarına ilişkin örnekler sunulmuştur. Üçüncü bölüm, bu çalışma kapsamında uygulanan veri toplama ve analiz yöntemlerine odaklanmaktadır. Bu tezde, doküman analizi ve katılımcı gözlem olmak üzere iki veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Bu veri toplama teknikleri, kitlerin içerikleri, materyalleri ve cultural probe kitlerinin tasarlanma süreci hakkında geniş bilgi edinilmesini sağlamıştır. Ardından, toplanan veri setleri, cultural probe kitlerinin özenli bir şekilde tasarlanmasına rehberlik edecek bir rehbere dönüştürülecek sonuçları ortaya çıkarmak amacıyla nitel içerik analizi ile analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde, cultural probe kitlerinin hazırlanma süreci ve cultural probe kitlerinde yer alan içerik ve materyallerin çeşitli yönleri hakkında detaylı bilgi edinmek amacıyla gerçekleştirilen ana çalışma açıklanmıştır. Bu tez kapsamında takip edilen ampirik çalışma, bir ana çalışma ve bir ek çalışma olmak üzere iki çalışmadan oluşmaktadır. Üç aşamada gerçekleştirilen ana çalışmada, cultural probe kitlerin içerikleri, materyalleri ve cultural probe kitlerinin tasarlanma sürecine ilişkin veriler toplanmış, bu veri setleri analiz edilerek detaylı bir şekilde açıklanmış ve üçüncü aşamada, kılavuz içeriğine sentezlenecek bulgular sunulmuştur. Ek çalışma, kılavuzun ilk uygulanışını gözlemlemek amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda, rehber, ilk uygulayıcılara dağıtılmış ve katılımcılar cultural probe kitlerini geliştirdikten sonra rehberle ilgili geri bildirimleri alınmıştır. Beşinci bölümde, bu çalışmaya dahil edilen ek çalışma olan rehberin geliştirilmesi, rehberin ilk uygulanışı ve ilk uygulayıcılardan gelen ilk geri bildirimler adımları anlatılmaktadır. Bu bölümde, bulguların rehber içeriğini oluşturmak için nasıl sentezlendiği, rehberin örnek gruba nasıl aktarıldığı, rehberin ilk uygulanışı ve değerlendirilmesi detaylı olarak açıklanmıştır. Çalışmanın ana bulguları, ana çalışma sonucunda elde edilmiş ve kılavuzun geliştirilmesi için sentezlenmiştir. İlk bulgular, cultural probe kitlerini oluşturan içerik ve materyalleri anlamak için dört kategori önermiştir: kit bileşenleri, ekipman, görev türleri ve faaliyetleri ve görev özellikleri. Bu bileşenlerin değişen altbileşenleri ve farklı özellikleri, bu kategoriler altında ayrıntılı olarak gösterilmiştir. İlerleyen analizle, daha derin yorumlar yapmayı sağlayan daha ayrıntılı bulgular ortaya konmuş ve sonuç olarak, cultural probes tasarım kararlarını iyileştirmek için stratejiler sunan belirli yönergeler ileri sürülmüştür. Bu yönergeler, cultural probe kitleri geliştirmenin üç ana yönü altında özetlenmiştir: cultural probes görevlerinin hazırlanması, araç ve gereçlerin düzenlenmesi ve araştırma odağıyla bağıntılılığın sağlanması. Tüm bu bulgular, cultural probe kitleri geliştirme sürecini sistematik olarak açıklayan ve tasarım araştırmacılarına etkili cultural probe kit tasarımı kararları vermeleri için rehberlik sağlayan bir rehber oluşturmak için sentezlenmiştir. Ek çalışma ile, tasarım araştırmacılarına cultural probe kitlerinin tasarlanma sürecini organize etme, cultural probes içeriklerinin ve materyallerinin özelliklerini anlamlandırma ve dolayısıyla onları daha etkili ve özenli bir şekilde kullanma konusunda bir çerçeve sağlayan kılavuzun ilk uygulaması gerçekleştirilmiştir. Son olarak, altıncı bölümde sonuçlar ve değerlendirmeler bahsedilmiştir ve literatüre atıfta bulunularak bulgular özetlenmiştir. Ayrıca, çalışmanın sınırlılıkları ve gelecekteki çalışmalar için olası potansiyeller bu bölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
User-centered design refers to an approach to design which places emphasis on the needs and expectations of users while developing design ideas and includes users in the design process. To gain an in-depth understanding of the users' needs, values, thoughts, and feelings, user-centered design utilizes research methods that collect, depict, and make sense of data on user experience. In this sense, designers and design researchers utilize diverse user research methods varying from traditional approaches to innovative approaches to obtain user data. Cultural probes, one of the innovative approaches, is considered as a data collection technique that inspires and informs design by adopting a participatory essence. The method is implemented through the cultural probe kits that assist participants to conduct practicing textual, visual, or three-dimensional self-documentations by assigning them predefined tasks that invite them to describe their experiences, actions, thoughts, and feelings through various ways. By completing these tasks, participants provide designers and design researchers with a variety of user data to analyze to develop an empathetic understanding with potential users and generate design ideas. In the prior studies, cultural probes are often included as a method used in research design to gather information about a particular user experience, a particular product, or the characteristics of a community. There are a few examples examining the approach itself by illustrating how the method is applied in detail. Among these, not many studies explored the process of developing a cultural probes kit by focusing on the probe kit components. From this perspective, this thesis intends to gain an in-depth understanding about the process of developing cultural probe kits by taking various aspects of cultural probe materials into account and, as a result, to propose a guide that helps to improve probe design decisions. To that end, two data collection methods, which are document analysis and participant observation, were employed in this thesis. These data collection techniques enabled gaining a broad knowledge on contents and materials consisting of the kits and the process of designing cultural probe kits. Followingly, the collected data sets were analyzed with qualitative content analysis in order to draw out outcomes that will be transformed into a framework to guide careful design of cultural probe kits. The empirical study followed within the scope of this thesis consists of two studies: a main study and a supplementary study. In the main study, which was conducted in three phases, data on contents and materials consisting of the kits and the process of designing cultural probe kits was collected, these data sets are analyzed and explained in detail, and in the third phase, the findings that will be synthesized into the guide content were presented. The supplementary study was conducted with an intent to observe the initial implementation of the guide. Accordingly, the guide was distributed to its first practitioners and after they developed cultural probe kits, their feedback on the guide was received. The main findings of the study were achieved as a result of the main study and synthesized for developing the guide. Initial findings proposed four categories to understand contents and materials constituting the cultural probe kits: kit components, equipment, task types and activities, and task features. The varying sub-components and different properties of these components were illustrated in detail under these categories. With further analysis, more detailed findings which enabled making deeper interpretations were illustrated and consequently, particular instructions that offer strategies to improve probe design decisions were asserted. These instructions were outlined under three main aspects of developing cultural probe kits: preparing cultural probe tasks, arranging tools and equipment, and ensuring relevance with the research focus. All these findings were synthesized for creating a guide which systematically describes the process of developing cultural probe kits and provide guidance to design researchers in order to make effective probe design decisions. Additionally, with the supplementary study, the first implementation of the guide provides a framework to design researchers for organizing the overall process of designing cultural probe kits, making sense of the properties of cultural probes contents and materials, and therefore, utilizing them more effectively and carefully.