Koroner arter çapları ile antropometrik ölçüm değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between coronaryartery diameter and anthropometric measurement
- Tez No: 894338
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UNUR, DOÇ. DR. HASAN AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
KORONER ARTER ÇAPLARI İLE ANTROPOMETRİK ÖLÇÜM DEĞERLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Emel ÜNAL Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Anatomi Anabilim Dalı Doktora Tezi, Ağustos, 2024 Danışman: Prof.Dr. Erdoğan UNUR ÖZET Toplumun kalp yapısı hakkında bilgi sahibi olabilmek için öncelikle kalbin ve koroner arterlerin anatomik yapısı hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Sağlıklı bireylerde koroner arter çapları (KAÇ) ile ilgili bilgi sahibi olmak etik açıdan her durumda anjiyografi yapılamadığı için mümkün değildir. Orta Anadolu'da normal KAÇ'ları ile ilgili yayınlanmış bir çalışma bulmak kısıtlıdır. Çalışmamızda Orta Anadolu bölgesinde koroner anjiyografi sonrası normal koroner anatomiye sahip hastaların anjiyografi görüntülerinden quantitative coronary angiography (QCA) ile ölçümlerini gerçekleştirmek, antropometrik ölçümlerinin uygun zamanda ölçülerek koroner arter çapları ile kıyaslanmasını amaçladık. Yapılan ölçüm ve kıyaslamalar ile iki değer arasındaki ilişkinin anlamlılık düzeyinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Mart 2020 ile Ocak 2023 tarihleri arasında anjiyografi ünitesine başvuran 18 yaşından büyük gönüllü bireylerden toplam 6200 hastanın koroner anjiyografi raporları incelenmiş bunlardan normal koroner arter çapına sahip 135 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Toplam 135 hastanın 54'ü (%40) kadın ( yaş ortalaması 56,09±7,52), 81(%60) erkekten (yaş ortalamsı 53,29±11,62) oluşmaktadır. Hastaların antropometrik, demografik ve klinik özellikleri değerlendirilmiş ve KAÇ'lardan left main coronary artery (LMCA) mid, left anterior descending (LAD), circumflex artery (CXA) ve right coronary artery (RCA) proksimal 'den çap ölçümleri gerçekleştirilmiştir. QCA ölçüm sonuçlarında en anlamlı olarak LMCA ve CXA arasında yüksek pozitif korelasyon (0.7
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN CORONARY ARTERY DIAMETER AND ANTHROPOMETRIC MEASUREMENT VALUES Emel ÜNAL Erciyes University, Graduate School of Health Sciences Department of Anatomy Phd Thesis, Ağust 2024 Supervisor: Prof.Dr. Erdoğan UNUR ABSTRACT In order to have information about the heart structure of the population, firstly it is necessary to have information about the anatomy of the heart and the structure of the coronary arteries. It is not ethically possible to obtain information about coronary artery diameter's (CAD) in healthy individuals because angiography cannot be performed in all cases. Also finding any published studies on normal CADs in the Central Anatolia region is very limited. In this study, we aimed to perform quantitative coronary angiography (QCA) measurements from angiography images of patients with normal coronary anatomy after coronary anjiyography in a hospital in the Central Anatolia region and to compare their anthropometric measurements with coronary artery diameters by measuring them at the appropriate time. With the measurements and comparisons made, we aimed to define the significance level of the relationship between these measurements and angiography images. To find normal coronary artery diameters, the reports of 6200 patients older than 18 years of age and with no communication problems were examined between March 2020 and January 2023, and 135 patients with normal coronary artery diameter were included in our study. Of the total 135 patients, 54 (40%) were female (mean age 56.09±7.52) and 81 (60%) were male (53.29±11.62). Anthropometric, demographic, and clinical characteristics of the patients were evaluated and coronary artery diameters were measured from left main coronary artery (LMCA) mid, left anterior descending (LAD), proximal circumflex artery (CXA), and right coronary artery (RCA). In the QCA measurement results, the most significant positive correlation between LMCA and CXA (0.7