Meme kanserinde lipit metabolizmasının kanser kök hücre düzeyinde araştırılması ve Dokosaheksaenoik asit (DHA)'in potansiyel etkilerinin incelenmesi
Investigation of lipid metabolism in breast cancer on the basis of cancer stem cells and potential effects of Docosahexaenoic acid (DHA)
- Tez No: 894353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Tıbbi Biyoloji, Nutrition and Dietetics, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kök Hücre Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Meme kanseri, kadınlarda en yaygın görülen kanser türlerinden biridir ve klinik tedavi yaklaşımlarına rağmen yüksek mortalite oranlarına neden olmaktadır. Meme kanseri kök hücreleri (MKKH'ler), hastalığın tedaviye direnç ve nüks potansiyeli gibi zorlukları nedeniyle önemli bir araştırma konusudur. Bu hücrelerin metabolik özellikleri ve yenilenme süreçleri, kanserin ilerlemesi ve tedaviye yanıtları üzerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. MKKH'lerin metabolik özelliklerinin anlaşılması, yeni tedavi stratejileri geliştirilmesinde büyük önem taşımaktadır. De novo lipogenez (DNL) süreci, meme kanseri hücrelerinde enerji ve yapı taşları sağlayarak kanserin büyümesini desteklemektedir. Bu süreçte yağ asidi sentaz (FASN) enzimi lipogenez ile ilişkili yolların düzenlenmesinde merkezi bir rol oynayarak kanserin ilerlemesinde etkili olabilir. Bu çalışmanın amacı, meme kanseri kök hücrelerinde FASN'nin metabolik yeniden programlama sürecindeki rolünü ve dokosaheksaenoik asidin (DHA) bu sürece olan etkilerini araştırmaktır. Özellikle FASN enziminin ve lipogenez ile ilgili sinyal yolaklarının MKKH'lerin tedaviye direnç ve nüks potansiyeli üzerindeki etkilerini incelemeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda çalışmamızdada, meme kanserinin Luminal A alt tipini temsil eden MCF 7 ve TN meme kanseri alt tipini temsil eden MDA MB 231 parental kanser hücreleri kullanılarak bu hücrelerden Manyetik ile Aktive Edilmiş Hücre Ayrımı (MACS) yöntemi ile CD44+ ve CD24- belirteçlerine göre MKKH'ler izole edilmiştir. İzole edilen MKKH'lere ve parental kanser hücrelerine IC50 konsantrasyonunda DHA uygulanmıştır. DHA uygulamasının etkileri; hücrelerin klonojenik kapasitesi, p-AKT ve p-NFκB seviyeleri, apoptoz oranları, FASN gen ekspresyonu (Rt-qPCR yöntemi ile) ve protein düzeyindeki FASN seviyeleri (flow sitometri ile) analiz edilerek değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, DHA'nın MKKH'lerde FASN seviyelerini önemli ölçüde inhibe ettiğini ortaya koymaktadır. DHA uygulaması MKKH'lerin klonojenik kapasitesinde, AKT ve NFκB fosforilasyonunda azalmaya ve apoptoz oranlarında artışa yol açmaktadır. Bu bulgular, FASN'nin MKKH'leri hedefleyen terapilerde potansiyel olarak kullanılabileceğini ve DHA'nın bu süreçleri modüle etme yeteneğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common cancer types among women and, despite clinical treatment approaches, continues to result in high mortality rates. Breast cancer stem cells (BCSCs) are a significant research focus due to their role in treatment resistance and potential for recurrence. The metabolic properties and renewal processes of BCSCs play a decisive role in cancer progression and response to treatment. Understanding the metabolic characteristics of BCSCs is crucial for developing new therapeutic strategies. The process of de novo lipogenesis (DNL) supports the growth of breast cancer by providing energy and building blocks for the cells. In this process, the enzyme fatty acid synthase (FASN) plays a central role in regulating lipogenesis-related pathways and may significantly contribute to cancer progression. The aim of this study is to investigate the role of FASN in the metabolic reprogramming of BCSCs and the effects of docosahexaenoic acid (DHA) on this process. Specifically, this study aims to examine the impact of FASN and lipogenesis- related signaling pathways on the treatment resistance and recurrence potential of BCSCs.In this study, BCSCs were isolated from the Luminal A subtype breast cancer cell line MCF-7 and the TN breast cancer subtype cell line MDA-MB-231, which represent different breast cancer subtypes. BCSCs were isolated using the Magnetic Activated Cell Sorting (MACS) method based on CD44+ and CD24- markers. Isolated BCSCs and parental cancer cells were treated with DHA at the IC50 concentration. The effects of DHA treatment were evaluated by analyzing the cells' clonogenic capacity, p-AKT and p-NFκB levels, apoptosis rates, FASN gene expression (using the Rt-qPCR method), and FASN protein levels (using flow cytometry). The results of the study demonstrate that DHA significantly inhibits FASN levels in BCSCs. DHA treatment leads to a reduction in clonogenic capacity, AKT and NFκB phosphorylation, and an increase in apoptosis rates in BCSCs. These findings suggest that FASN could be potentially targeted in therapies aimed at BCSCs and highlight the ability of DHA to modulate these processes.