Effects of antifer placement methods on wave loads acting on crown walls in shallow water
Antifer yerleştirme yöntemlerinin kronman duvarlara sığ suda etki eden dalga yükleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 894354
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, DR. HASAN GÖKHAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada taş dolgu dalgakıranların koruma tabakasında kullanılan antifer ünitelerin kapalı piramit, düzensiz ve ikili piramit dizilim metodları ile yerleştirilmesi sonucunda kronman duvarı üzerindeki dalga kuvvetlerinde oluşan değişimler fiziksel model deneyleri ile incelenmektedir. Deneylerde geleneksel bir dalgakıran kesiti üzerindeki kronman duvara etkiyen kuvvetler sığ su koşullarındaki farklı düzensiz dalga serileri etkisi altında ölçülmüştür. Deney programı dalgakıran kret kotunun (Rc) spektral belirgin dalga yüksekliğine (Hm0) oranı (Rc/Hm0) literatürle uyumlu olarak 0.85 ile 1.80 arasında değişecek şekilde belirlenmiştir. Deneylerde kronman duvarın antifer ünitelerce tamamen korunduğu ve bir kısmının korunduğu farklı durumlar da göz önüne alınmıştır. Deneysel ölçümler farklı antifer dizilim metodlarının kronman duvarı üzerindeki dalga basınç dağılımını ve dalga kuvvetlerini önemli miktarda etkilediği gözlemlenmiştir. Kronman duvarının ön yüzüne etkiyen kuvvetler incelendiğinde düzensiz antifer diziliminin kapalı piramit antifer dizilimine göre dalga kuvvetlerini %30, ikili piramit dizilimine göre ise %15 mertebesinde azalttığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak kronman duvarı tasarımında yaygın olarak kullanılan formüllerdeki ilgili amprik katsayılar, mevcut fiziksel model deneylerinde gerçekleştirilen ölçümler kullanılarak güncellenmiş ve deneysel ölçümlere uyumlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in wave forces on the crown walls of rubble mound breakwaters due to different placement methods of antifer units (closed pyramid, irregular and double pyramid) in the armour layer of rubble mound breakwaters are investigated through physical model experiments. In the experiments, the forces acting on the crown wall of a conventional breakwater section were measured under the influence of different irregular wave series in shallow water conditions. The ratio (Rc/Hm0) between the crest height of the breakwater (Rc) and the spectral significant wave height (Hm0) was set to vary between 0.85 and 1.80 in accordance with the literature. In the experiments, different situations were considered, in which the crown wall was fully and partially protected by the antifer units. The experimental measurements show that different antifer placement methods significantly influence the wave pressure distribution and the wave forces on the crown wall. When the forces acting on the front face of the crown wall are analysed, it is found that the irregular placement of the antifer units reduces the wave forces by 30% compared to the closed pyramid placement of the antifer units and by 15% compared to the double pyramid placement of the antifer units. As a result, the relevant empirical coefficients in the formulae commonly used for the design of the crown wall were updated based on the measurements performed in the existing physical model experiments and reconciled with the experimental measurements.