Sınıf öğretmenlerinin duygusal zeka düzeyleri ile sınıf yönetim becerilerinin incelenmesi
The investigation of classroom teachers' emotional intelligence levels and classroom management skills
- Tez No: 894356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET HANİFİ ERCOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı sınıf öğretmenlerinin duygusal zekâ düzeylerinin ve sınıf yönetim becerilerinin incelenmesidir. Yöntem: Bu araştırma nicel araştırma desenlerinden betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Erzurum ilinde görev yapan sınıf öğretmenleri oluştururken örneklemi ise zaman, maliyet ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle Palandöken, Yakutiye ve Pasinler ilçelerinde görev yapan 269 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplamak amacıyla Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği ve Sınıf Yönetim Becerileri Ölçeği olmak üzere iki ölçme aracı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermesinden hareketle t-testi ve tek yönlü varyans analizi yapılmış, değişkenler arasındaki ilişkinin incelenebilmesi amacıyla da Regresyon Analizi ve Korelasyon Analizi yapılmıştır. Bulgular: Araştırma sonuçlarına göre; sınıf öğretmenlerinin duygusal zekâ düzeyleri yüksek düzeyde bulunmuş, cinsiyet ve duygusal eğitim alma değişkenlerine göre anlamlı fark olduğu; medeni durum ve mesleki kıdem değişkenleri açısından anlamlı fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetim beceri düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu; cinsiyet ve duygusal eğitim alma değişkenine göre anlamlı şekilde farklılaştığı; cinsiyet değişkeninin sınıf yönetim becerileri ölçeği alt boyutları olan öğrenme öğretme süreci ve iletişim alt boyutlarında kadın öğretmenler lehine anlamlı farklılaştığı; duygusal zekâ eğitimi alma değişkeninin sınıf yönetim becerileri ölçeği alt boyutları olan öğrenme öğretme süreci, iletişim ve motivasyon alt boyutlarında“evet”cevabı verenler lehine anlamlı farklılaştığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetim beceri düzeylerinin; medeni durum, mesleki kıdem, mezun olunan program, öğrenim düzeyi değişkenlerine göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin duygusal zekâ düzeyleri ile sınıf yönetim becerileri arasında anlamlı ve orta düzeyde ilişki saptanmıştır. Elde edilen bulgulara göre sınıf öğretmenlerinin duygusal zekâ düzeyleri sınıf yönetimi becerilerini yordama gücü %30.1 olarak bulunmuştur. Sonuçlar: Sınıf öğretmenlerinin duygusal zekâ düzeyleri ile sınıf yönetim becerileri arasında tüm boyutlarda orta düzeyde pozitif ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this study is to examine the emotional intelligence levels and classroom management skills of classroom teachers. Method: This research is designed using the descriptive and relational survey model in quantitative research design. The population of the study consists of classroom teachers working in Erzurum province in the 2023-2024 academic year, while the sample consists of 269 classroom teachers in primary schools working in Palandöken, Yakutiye and Pasinler districts due to time, cost and easy accessibility. In order to collect data within the scope of the research, two measurement tools were used: Personal Information Form, Schutte Emotional Intelligence Scale and Classroom Management Skills Scale, t-test and one-way analysis of variance were performed based on the normal distribution of the data, and Regression Analysis and Correlation Analysis were performed to examine the relationship between variables. Findings: According to the research results; the emotional intelligence levels of classroom teachers were found to be high, there was a significant difference according to the variables of gender and receiving emotional education; there was no significant difference in terms of the variables of marital status and professional seniority. It was concluded that the classroom management skill levels of classroom teachers were high; they differed significantly according to the variables of gender and receiving emotional education; the gender variable significantly differed in favor of female teachers in the sub-dimensions of the classroom management skills scale, which are the learning-teaching process and communication; the variable of receiving emotional intelligence training significantly differed in favor of those who answered“yes”in the sub-dimensions of the classroom management skills scale, which are the learning-teaching process, communication and motivation. It was concluded that the classroom management skill levels of classroom teachers did not differ according to the variables of marital status, professional seniority, graduated program and level of education. A significant and moderate relationship was found between the emotional intelligence levels of classroom teachers and their classroom management skills. According to the findings, the predictive power of the emotional intelligence levels of classroom teachers on classroom management skills was found to be 30.1%. Conclusions: It was determined that there was a moderate positive relationship between the emotional intelligence levels of classroom teachers and their classroom management skills in all dimensions.