Kolesistektomi sonrası fiziksel hareketlilik, ağrı ve iyileşme kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between physical mobility, pain and quality of recovery after cholecystectomy
- Tez No: 894363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YÜCELER KAÇMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
KOLESİSTEKTOMİ SONRASI FİZİKSEL HAREKETLİLİK, AĞRI VE İYİLEŞME KALİTESİ ARASINDAKİ İLİŞKİ Büşra ÇETİN Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Ağustos 2024 Danışman: Doç. Dr. Hatice YÜCELER KAÇMAZ ÖZET Çalışma kolesistektomi geçiren hastaların ameliyat sonrası fiziksel hareketlilik, ağrı ve iyileşme kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel araştırma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 30.10.2023-05.07.2024 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Cerrahi Servislerinde kolesistektomi geçiren ve araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan 136 hasta oluşturmuştur. Etik kurul, kurum izni ve bilgilendirilmiş gönül oluru alınan bu araştırmada veriler; Hasta Tanıtım Formu, 6 dakikalık yürüme testi, pedometre, Hasta Takip Çizelgesi, Visual Analog Skala, İyileşme Kalitesi Ölçeği-15 (QoR-15) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada ameliyat öncesi dönemde hasta tanıtım formu ve 6 dk'lık yürüme testi uygulanan hastaların ameliyat sonrası yerleştirilen pedometre aracılığı ile adım sayıları ve Visual Analog Skala ile ağrı düzeyleri üç gün boyunca takip edilmiştir. Ameliyat sonrası üçüncü günün sonunda QoR-15 hastalara uygulanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis ve Pearson korelasyon testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN PHYSICAL MOBILITY, PAIN AND QUALITY OF RECOVERY AFTER CHOLECYSTECTOMY Büşra ÇETİN Erciyes University, Health Sciences Institute, Department of Nursing M.Sc. Thesis, August 2024 Supervisor: Assoc. Dr. Hatice YÜCELER KAÇMAZ ABSTRACT The study was conducted as a descriptive and correlational research to determine the effect of postoperative physical mobility on pain and recovery quality of patients who underwent cholecystectomy. The sample of the study consisted of 136 patients who underwent cholecystectomy and met the inclusion criteria of the study at Erciyes University Health Application and Research Center General Surgery Services between 30.10.2023-05.07.2024. The data in this research, for which ethics committee, institutional permission and informed consent were obtained; It was collected using the Patient Information Form, 6-minute walk test, pedometer, Patient Follow-up Chart, Visual Analog Scale, Quality of Recovery Scale-15 (QoR-15). In the study, the number of steps of the patients who underwent a patient introduction form and a 6-minute walk test in the preoperative period were monitored using a pedometer placed after the surgery, and their pain levels were monitored using the Visual Analogue Scale for three days. QoR-15 was applied to the patients at the end of the third postoperative day. Data were analyzed using descriptive statistics, chi-square test, independent sample t test, one-way analysis of variance, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis and pearson correlation test.