Yetişkin dağcılarda antropometrik ölçümler ve somatotip belirlenmesi
Anthropometric measurements and somatotype determination in adult climbers
  1. Tez No: 894380
  2. Yazar: MURAT BAŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dağcılık sporunda Alpin stil tırmanıcılar, ekspedisyon tırmanıcılar, kaya tırmanıcıları gibi ayrı tekniklerde tırmanış yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı spor yapan yetişkinlerden, dağcılık branşında Alpin stil tırmanış yapan bireylerin antropometrik ölçüm parametrelerinin karşılaştırılması ve vücut somatotipinin belirlenmesidir. Çalışmanın örneklemini aktif olarak dağcılık sporcusu, Alpin stil tırmanış yapan, yaşları ortalama 27,05±2,891 yıl olan 40 erkek oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında çalışmaya katılan sporcuların yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, deri kıvrım kalınlığı (triceps, subscapular, supraspinal, calf, suprailiac, biceps, thing, chest), çevre (biceps, calf, forearm, waist circumference) ve çap (femur, humerus) ölçümleri alınmıştır. Vücut yağ yüzdesi Siri formülü ile hesaplanırken somatotip özellikler Heath-Carter yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Verilerin analizinde SPSS 29.0.1.0 (SPSS, SPSS Inc, Chicago, IL, USA) paket programından yararlanılmış, Bağımsız Örneklerde T-Testi kullanılmıştır. Analiz sonucunda çalışmaya katılan dağcılarda normal vücut kütle indeksine (24,59±2,118), normal vücut yağ yüzdesine (13,103±4,421) ve mezomorfik endomorf (4,70-5,39-1,98) özelliklere sahip oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In separate techniques such as alpine style climbers, expedition climbers, rock climbers. The aim of this study is to compare the anthropometric measurement parameters and to determine the body somatotype of the adults who do sports and the individuals who do Alpine style climbing in the mountaineering branch. The sample of the study consists of 40 men who are active mountaineering athletes, Alpine style climbers, with an average age of 27.05±2,891 years. Age, height, body weight, skin fold thickness (triceps, subscapular, supraspinal, calf, suprailiac, biceps, thing, chest), circumference (biceps, calf, forearm, waist circumference) and diameter (femur, humerus) measurements of the athletes participating in the study were taken as part of the research. While body fat percentage was calculated by Siri formula, somatotype characteristics were determined by using Heath-Carter method. In the analysis of the data, SPSS 29.0.1.0 (SPSS, SPSS Inc, Chicago, IL, USA) package program was used and T-Test was used in Independent Samples. As a result of the analysis, the climbers participating in the study had normal body mass index (24,59±2,118), normal body fat percentage (13,103±4,421) and mesomorphic endomorph (4,70-5,39-1,98) it has been revealed that they have characteristics.