Nanoteknolojik kaplamaların rulman titreşimine etkileri
Effects of nanotechnological coatings on rolling bearing vibration
- Tez No: 894384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA NUR ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada 6306 sabit bilyalı rulmanın iç ve dış bilezik yüzeyleri B4C ve B4C-MoS2 malzemelerle TVA uygulanarak kaplanmıştır. Kaplamanın endüstride yaygın kullanılan yüzey parametreleri ve rulman gürültüsüne etkisi incelenmiştir. Kaplama öncesi ve sonrası gürültü değerlerinde genel kullanımı etki edecek bir fark gözlemlenmemiş, rulmanların“TS-6269 Rulmanlı yataklar - Bir sıra bilyalı, radyal”standardında yer alan gürültü sınıfına göre kalitesinde bir değişiklik olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the inner and outer ring surfaces of a 6306 deep groove ball bearing were coated with B4C and B4C-MoS2 materials by applying TVA. The effect of the coating on the surface parameters commonly used in the industry and bearing noise was investigated. No difference was observed in the noise values before and after coating that would affect the overall use, and there was no change in the quality of the bearings according to the noise class in the“TS-6269 Rolling bearings - One row ball, radial”standard.