Kudret narı (Momordica charantia)'nın in vitro yara iyileşme sürecine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of pomegranate (Momordica charantia) on the wound healing process
- Tez No: 894439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yaralar, bazı travmalar neticesinde ya da çeşitli ajanların hasarı sonucu oluşan doku, organ veya organizmaların olağan durumunu yitirmesidir. Yaraların iyileşme aşaması ise, birçok sistemi barındıran hücresel, biyokimyasal ve fizyolojik olayların rol aldığı biyolojik bir süreçtir. Biyolojik süreçlerde çok sayıda biyolojik ajan ve sistem görev alır. İyileşme sürecinde bozulan yaralı bölgenin eski haline en yakın şekilde geri dönmesi ve sürecin hızlı gerçekleşmesi önemlidir. Sürece Momordica charantia ekstresi etki edebilir. Ürün genellikle tropikal bölgelerde yerel halk tarafından yara iyileşmesi de dahil olmak üzere çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada M. charantia bitki ekstresinin yara iyileşme sürecine etkisi fare fibroblast hücre hattı (3T3-L1) kullanılarak araştırılmıştır. Bileşiğin 3T3-L1 hücre hattı üzerinde EC25 ve EC50 dozları sırasıyla 1,43 mg/ml ve 3,82 mg/ml olarak belirlendi. Belirlenen dozlarda M. charantia bitki ekstresi hücrelere uygulandı ve hücrelerden total RNA'lar izole edildi. Her gen için qRT-PCR analizi gerçekleştirildi. Bileşiğin KGF-1, COL1 ve EGFR ekspresyon seviyesi üzerindeki etkisinin analizi gerçekleştirildi. Bu genlerden EGFR için M. charantia bitki ekstresinde mRNA ekspresyon düzeylerinde EC25 (1,43 mg/ml) dozunda 5,32 kat artma görülürken, EC50 (3,82 mg/ml) dozunda 7,15 kat artma görüldü. Yara iyileşmesi ile ilgili bir diğer gen olan KGF-1 için M. charantia bitki ekstresinde mRNA ekspresyon düzeyleri analiz edildiğinde EC25 (1,43 mg/ml) dozunda 1,75 kat artış görüldü. Analizlerin devamında ise KGF-1 geni için EC50 (3,82 mg/ml) dozunda 3,09 kat artış görüldü. Bir diğer gen olan COL-1 için yapılan analizlerde EC25 (1,43 mg/ml) dozunda 1,89 kat artış görüldü. Aynı gen için EC50 (3,82 mg/ml) dozunda 5,22 kat artış görüldü. Hücre migrasyonu için çizik yara tahlili yapılarak, yara alanlarındaki yüzdesel değişimler analiz edildi. Elde edilen verilerle 3T3-L1 hücre hattı ile gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde M. charantia bitki ekstresinin yara iyileşmesine katkı sağlayabileceğini söyleyebiliriz. İlerleyen süreçte hayvan deneyi çalışmaları ile M. charantia bitki ekstresinin yara iyileşmesi ile ilgili işleyiş mekanizması daha net sonuçlar ile ortaya konulabilir.
Özet (Çeviri)
Wounds are the loss of normal state of tissues, organs or organisms that occur as a result of some trauma or damage by various agents. The healing phase of wounds is a biological process involving many systems, in which cellular, biochemical and physiological events take part. Many biological agents and systems are involved in biological processes. It is important that the injured area returns to its original state as closely as possible during the healing process and that the process occurs quickly. Momordica charantia extract may affect the process. The product is often used by local people in tropical regions to treat numerous diseases, including wound healing. In this study, the effect of M. charantia plant extract on the wound healing process was investigated using the mouse fibroblast cell line (3T3-L1). The compound's EC25 and EC50 doses on the 3T3-L1 cell line were determined to be 1,43 mg/ml and 3,82 mg/ml, respectively. The M. charantia plant extract was applied to the cells at the specified doses, and total RNA was isolated from the cells. The qRT-PCR analysis was performed for each gene. Analysis of the effect of the compound on the expression level of KGF-1, COL1 and EGFR was performed. For the EGFR gene among these genes, 5,32 fold increase in mRNA expression levels was observed in M. charantia plant extract at the EC25 (1,43 mg/ml) dose, while 7,15 fold increase was seen at the EC50 (3,82 mg/ml) dose. When mRNA expression levels were analyzed in M. charantia plant extract for KGF1, another gene related to wound healing, a 1.75-fold increase was observed at the EC25 (1,43 mg/ml) dose. In the continuation of the analysis, a 3,09 fold increase was observed in the EC50 (3,82 mg/ml) dose for the KGF-1 gene. Analyzes for another gene, COL-1, showed 1,89 fold increase in the EC25 (1,43 mg/ml) dose. For the same gene, 5,22 fold increase was seen at the EC50 (3,82 mg/ml) dose. Cell migration was assessed using a scratch wound assay, and the percentage changes in the wound area were analyzed. As a result of the data obtained and the studies carried out with the 3T3-L1 cell line, we can say that M. charantia plant extract can contribute to wound healing. In times to come, animal studies could provide more precise insights into the mechanism by which M. charantia plant extract influences wound healing.