Bilinçli farkındalık temelli psikoeğitim programının ergenlerin bilinçli farkındalık ve problemli çevrim içi oyun oynama düzeylerine etkisi
The effect of mindfulness-based psychoeducation program on adolescent' mindfulness and problematic online gaming
- Tez No: 894438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmanın genel amacı, bilinçli farkındalık temelli psikoeğitim programının ergenlerin bilinçli farkındalık düzeyleri ve problemli çevrim içi oyun oynama düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada 2x3'lük (deney/kontrol grupları x ön-test/son test/izleme testi) deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak İnternette Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği Kısa Formu (İOOBÖ9-KF) ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFO) kullanılmıştır. Araştırmada deney grubundaki ergenler haftada bir oturum olmak üzere toplam 8 oturumdan oluşan bilinçli farkındalık temelli psikoeğitim programına katılırken, kontrol grubundaki ergenlerle herhangi bir çalışma yürütülmemiştir. Verilerin analizi yapılırken, ölçüm ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığı tekrarlı ölçümler için iki faktörlü varyans analizi (ANOVA) tekniğiyle incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre; araştırmanın bağımlı değişkenini oluşturan problemli çevrim içi oyun oynama ve bilinçli farkındalık için grup * ölçüm (öntest, sontest ve izleme testi) etkisinin anlamlı olduğu görülmüştür. Bu bulgu, ergenlerin farklı deneysel koşullarda yer almalarının ön-test, son-test ve izleme testi puanlarını farklı düzeyde etkilediğini göstermektedir. Ortaya çıkan farklılığın kaynağını belirlemek üzere Bonferroni uyumlu çoklu karşılaştırma testi gerçekleştirilmiştir. Bulgular, bilinçli farkındalık temelli psikoeğitim programının ergenlerin problemli çevrim içi oyun oynama düzeylerini azaltmada ve bilinçli farkındalıklarını arttırmada etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate the effects of a mindfulness-based psychoeducation program on adolescents' levels of mindfulness and problematic online gaming. The study implemented a 2x3 (experimental group/control groups X pre-test/post test/follow-up test) experimental design. Data was obtained through the Internet Gaming Disorder Scale Short Form (IGDS9-SF) and the Mindful Attention Awareness Scale (MAAS). Adolescents in the experimental group took part in a mindfulness-based psychoeducation program that included one session per week for a total of eight sessions, whereas no intervention was provided to the participants in the control group. The data was analyzed using a two-way repeated measures ANOVA to see if there were statistically significant differences between measurements and groups. In accordance with the outcomes, the interaction between the group and measurement (pre-test, post-test, and follow-up test) for the study's dependent variables, problematic online gaming, and mindfulness, was significant. This data suggests that the participants' pre-test, post-test, and follow-up test scores were influenced at varying levels by their psychoeducation program. A Bonferroni-adjusted multiple comparison test was employed to determine the cause of the variations. The findings indicate that the mindfulness-based psychoeducation program performed well in decreasing participants' problematic online gaming levels while increasing their mindfulness levels.