İmalat sanayi yöneticilerinin iklim değişikliğine bakışı: Trabzon örneği
Perspective of manufacturing industry managers to climate change: Case of Trabzon
  1. Tez No: 894444
  2. Yazar: SELİM TELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İklim değişikliği, insanlık tarihinin ilk dönemlerinden itibaren varlığını sürdürmekle birlikte yerel düzeyde olumsuz etkiler yaratmıştır. Sanayi Devrimi ile birlikte gelişen kitle üretiminin fosil yakıtlara dayanması, günümüzde hâkim olan ekonomik anlayışın doğal kaynakları sınırsızca tüketmesi, tüketim toplumunun teşvik edilmesi ve küreselleşme ile ekonomik faaliyetlerin çevre ve iklim üzerindeki olumsuz etkilerinin artması sonucunda, iklim değişikliği bireylerin faaliyetleri sonucunda meydana gelen ve çözülmesi aciliyet arz eden küresel bir sorun haline gelmiştir. Bu çalışma, imalat sanayinin iklim değişikliği üzerindeki etkilerini, sonuçlarını ve bu konuda gösterilen duyarlılığın boyutunu ana eksen olarak ele almaktadır. Araştırma, küresel düzeyde dünya genelinde atılan adımlara ve ulusal düzeyde Türkiye'de sera gazı emisyonlarının belirli bir düzeyde tutulması amacıyla uygulanan politikalara ışık tutmaktadır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu tezde, ölçüt örnekleme yöntemi tercih edilmiştir ve araştırmanın derinlemesine incelenmesi gerektiğinden Trabzon ili ile sınırlandırılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler, MAXQDA 2024 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, imalat sanayinin iklim değişikliği sürecinde sera gazı emisyonlarını artırdığı tespit edilmiştir. Bu emisyon oranlarını minimal düzeylere indirmek için yalnızca cezai yaptırımlara odaklanmak yeterli olmayabilir. Bu bağlamda, bireylerin bilinç ve farkındalık düzeylerinin artırılmasına yönelik eğitim çalışmaları ve medyanın desteği önemlidir. Özellikle atıkların kaynağında ayrıştırılıp yok edilmesi, endüstriyel hava emisyonlarını minimal düzeylere indirme konusunda sağlıklı bir adım olarak belirlenmiştir. Ayrıca, yapılan çalışma neticesinde mevcut yaptırımların günümüz şartlarına uyarlanarak daha caydırıcı hale getirilmesi gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Climate change has existed since the early periods of human history and has created negative effects at the local level. As a result of the reliance on fossil fuels of mass production that developed with the Industrial Revolution, the unlimited consumption of natural resources by the dominant economic understanding today, the promotion of a consumer society, and the increase in the negative effects of globalization and economic activities on the environment and climate, climate change is a result of the activities of individuals and it is urgent to solve it. has become a global problem. This study considers the impacts and consequences of the manufacturing industry on climate change and the extent of sensitivity shown on this issue as the main axis. The research sheds light on the steps taken around the world at the global level and the policies implemented in Turkey at the national level to keep greenhouse gas emissions at a certain level. In this thesis, where qualitative research method was used, criterion sampling method was preferred and since the research needed to be examined in depth, it was limited to Trabzon province. The data was obtained using the semi-structured interview technique. The data obtained from the interviews were analyzed using the MAXQDA 2024 program. As a result, it has been determined that the manufacturing industry increases greenhouse gas emissions during the climate change process. Focusing only on criminal sanctions may not be enough to reduce these emission rates to minimal levels. In this context, educational activities and media support to increase the consciousness and awareness levels of individuals are important. In particular, separating and destroying waste at the source has been determined as a healthy step in reducing industrial air emissions to minimal levels. In addition, as a result of the study, it was revealed that existing sanctions should be adapted to today's conditions and made more deterrent.