New administrative understanding and its effects on Turkey
Küresel gelişmeler ışığında Türkiye'de yeni yönetim anlayışı
  1. Tez No: 89448
  2. Yazar: ERTUĞRUL GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DİNÇKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Özet Yönetim, insanlara ilişkin ve insanlarla var olan bir olgudur. Değişen sosyal ve ekonomik şartlarla beraber, yönetim de değişik evrelerden geçmiştir. Yönetim, en kompleks ve çok yönlü yanlarıyla 'devlet yönetiminde' ortaya çıkar; buna genel olarak kamu yönetimi diyoruz. Devletin yönetimi, o toplumda yaşayan herkesi ilgilendirmekte ve etkilemektedir Kamu yönetimi ve bunun modern uygulamalarının ayrılmaz bir parçası olan bürokrasi, devlet denilen aygıtın en önemli yapıtaşıdır. 20. Yüzyıl en hızlı sosyolojik, kültürel, siyasal, ekonomik ve teknolojik-bilimsel gelişmelerin yaşandığı bir dönem olmuştur. Özellikle 2. Dünya Savaşından sonra her alanda ve kayda değer bir şekilde 'yönetim' anlayış ve uygulamalarında değişim ve dönüşümler yaşanmıştır., Türkiye bir çok bakımdan potansiyeli büyük olan bir ülkedir. Ne var ki, ekonomik, sosyal ve siyasal şartlan ve gelişmişlik seviyesi, potansiyelinin gerektirdiği durumu yansıtmamaktadır. Mutlaka bir çok doğrudan ve dolaylı nedenler gösterilebilir; ancak en önemli sebep, yönetim anlayışından kaynaklanan yönetim sorunudur. Bundan dolayıdır ki, 1950'lerden beri sürekli yönetimin ıslahından ve yönetim reformlarından bahsedilmektedir. Yapılmasında zorunluluk olan şey, ülkenin sosyal ve kültürel şartlarını da hesaba katarak, dünyanın gidişine ters düşmeyen ve global standartları sağlayan, yeni bir yönetim anlayışının oluşturulmasıdır. Evrensel insan haklarının asgari şart kabul edildiği, demokrasinin kurumlaştığı, bütün bireylerinin mutluluğunun hedeflendiği yeni bir yönetim anlayışı, en temel ihtiyaçtır. Yeni yönetim anlayışında, Toplam Kalite Yönetimi ve diğer işletme prensipleri, sosyal devlet ilkesi zedelenmeden kullanılmalıdır. Devletin hayata müdahalesi asgariye indirilmeli, devlet güçlü, ama tarafsız bir hakem olmalı, adaleti sağlamalıdır. Bütün toplum kesimlerini aynı potada kaynaştırmalı, ama farklılıkları da korumalıdır. Türkiye, yeni bir dönemin eşiğinde bulunmaktadır. Ertelenemeyecek bir zihniyet değişimine acil ihtiyaç vardır. Ülkenin potansiyellerini harekete geçirebilecek, ortaya çıkacak hertürlü zenginliğin, toplumun bütün kesimlerince adil olarak paylaşılmasına zemin hazırlayacak yeni bir yönetim anlayışı benimsenmelidir.
Özet (Çeviri)
Abstract Administration is a subject which is related with human beings and their surroundings. Together with changing social and economic conditions, administration has also transformed from certain stages. Administration is seen with its great content and complexity in government administration. Which is in general called as 'public administration.' Bureaucracy, which is one of the fundamental parts of public administration and its components can be expressed as the basic building stones of the government. 20th Century is the period in which the fastest sociological, cultural, political, economic and technological-scientific developments have taken place. Especially after the second world war, almost in every subject of administrative understanding, there have notable changes and transformations. Turkey has great potential in various views, yet economic social and, political conditions and degree of development do not reflect what that potential necessitates. As a matter of fact that so many direct or indirect reasons can be counted, however the core one is the problem of administration derived from administrative understanding. Hence, since 1950s administrative reforms and improvements have been a target. What should be done is to attain an administrative philosophy parallel to worldly progress and satisfying global standards without ignoring social and cultural situations of the country. An administration with institutionalised democracy, respectful to universal human rights, and aimed comfort and happiness of all citizens is a fundamental need of us. In a new administrative structure, Total Quality Management and other managerial principles without violating social state tenet. State intervention to daily life should be minimised. The state must be an impartial umpire ensuring justice and joining social segments keeping their differences. Turkey is on the eve of a new phase. An unavoidable change for administrative approval which could stimulate the potentials of the country and distribute wealth among all segments fairly as a result of activities.