The production of bamboo based natural composite materials and comparison of their material properties with particleboard and MDF boards
Bambu esaslı doğal malzemelerden üretilen kompozit panellerin malzeme davranışlarının yonga levhalar ve MDF plakalar ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 894552
  2. Yazar: ALİ GÜMÜŞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bambu, hızlı büyüyen bir bitkidir. Bambu bazlı kompozit malzemeler yüksek mukavemet, hafiflik, ısı iletkenliği ve düşük karbon ayak izi gibi avantajlar sunar. Mobilya endüstrisinde yonga levha ve MDF plakalar yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, bambu bazlı sandviç kompozitlerin dikkate değer mekanik özelliklerinden dolayı alternatif olarak önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, istifleme yöntemleriyle sekiz tür bambu bazlı doğal kompozit malzeme üretilmiştir. Bambu çubuklarının boyut ve sıralama parametreleri sabit tutulurken, yapıştırıcı türü ve bambunun durumu (boş veya dolu olup olmadığı) değiştirilmiştir. Kalıptan çıkarıldıktan sonra, malzeme bir şerit testere kullanılarak 12 mm kalınlığında parçalar halinde kesilmiştir. Bu şeritlerin üst ve alt kısımlarına 3 mm kalınlığında HDF levhalar yapıştırılmıştır. Ortaya çıkan sandviç kompozitler, laboratuvar koşullarında basma testi, batma testi ve ısı iletkenliği testlerine tabi tutulmuştur. D4 ahşap yapıştırıcı ve boş çubuklarla yapılan bambu bazlı kompozitin yoğunluğu yaklaşık 430 kg/m³'tür. En iyi ısı iletkenlik değeri olan 0.090 W/mK, D3 ahşap yapıştırıcı ve boş bambu çubuklarla yapılan kompozitlerde elde edilmiştir. En yüksek basınç ve ezilme mukavemetleri D4 ahşap yapıştırıcı kullanılarak yapılan kompozitlerde elde edilmiştir; ortalama basınç mukavemeti 23.00 N/mm²'dir. 20 mm çapında bir çelik bilye ile yapılan ezilme testinde de en iyi sonuçlar D4 yapıştırıcı ile elde edilmiştir. Sonuç olarak, yeni bambu bazlı malzemenin, ısı iletkenliği ve yoğunluk açısından geleneksel levha malzemelere kıyasla geliştirilmiş özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bamboo is a fast-growing plant. Bamboo-based composite materials offer advantages such as high strength, lightness, thermal conductivity and a low carbon footprint. Particleboard and MDF, commonly used in the furniture industry. This study shows that bamboo-based sandwich composites have significant potential as an alternative due to their notable mechanical properties. In this study, eight types of bamboo-based natural composite materials were produced with stacking methods. While the size and lining parameters of bamboo sticks were kept constant, the type of adhesive and the state of the bamboo (whether hollow or filled) were varied. After being removed from the mold, the material was cut into 12 mm thick strips with a bandsaw. HDF sheets of 3 mm thickness were glued to the top and bottom of these strips. The resulting sandwich composites were tested for compression strength, indentation strength, and thermal conductivity in laboratory conditions. Bamboo-based composite made with D4 wood adhesive and hollow sticks has a density of 430 kg/m³ approximately. The optimal thermal conductivity value of 0.090 W/mK was achieved in composites made with a D3 wood adhesive, with hollow bamboo sticks. The highest compression and indentation strengths were observed in composites using D4 wood adhesive, with an average compression strength of 23.00 N/mm². The best results in the indentation test with a 20 mm diameter steel ball were also achieved with D4 adhesive. As a result, it was shown that the new bamboo-based material possesses improved properties compared to traditional board materials in terms of thermal conductivity and density.