Askeri çıkarma gemilerinin Enerji Verimliliği Dizayn Indeksi(EEDI) analizi ve optimizasyonu
Energy Efficiency Design Index (EEDI) analysis and optimization of military landing ships
- Tez No: 894564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET TIKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Gemi Mühendisliği, Energy, Marine Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, askeri çıkarma gemilerinin enerji verimliliğini artırmak amacıyla Enerji Verimliliği Dizayn İndeksi (EEDI) hesaplamalarını ve optimizasyonunu ele almaktadır. Enerji verimliliği ve Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) mevzuatlarına ilişkin literatür incelenmiş, EEDI ve enerji verimliliği işletme göstergesi gibi kavramlar detaylandırılmıştır. Askeri çıkarma gemilerine ait teknik veriler kullanılarak EEDI hesaplamaları yapılmış ve bu hesaplamalar çeşitli senaryolar altında analiz edilmiştir. Metanolün düşük karbon yoğunluğu ve daha yüksek enerji verimliliği sağlama potansiyeli, gemilerin çevresel etkilerini azaltırken yakıt maliyetlerini düşürmüştür. Metanol kullanımı, gemi ana makinesinde daha temiz yanma gerçekleştirmesini sağlayarak karbon dioksit (CO2) ve diğer zararlı emisyonları önemli ölçüde azaltmıştır. Metanol dönüşümü sonrasında, EEDI değerinde önemli ölçüde bir iyileşme sağlanmıştır. Optimizasyon yöntemleri arasında hız optimizasyonu, trim/balast optimizasyonu ve makine yükü optimizasyonu gibi teknikler incelenmiştir. Bu yöntemlerin enerji verimliliği üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Makine yükü optimizasyonu, gemi hızının ve yakıt tüketiminin dengelenmesini sağlamıştır. Elde edilen bulgulara dayanarak, enerji verimliliğini artırmaya yönelik stratejiler ve askeri çıkarma gemilerinin operasyonel etkinliğini artıracak önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmada, denizcilik sektöründe sürdürülebilirlik ve çevresel sorumluluk bilincinin geliştirilmesine katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the calculation and optimization of the Energy Efficiency Design Index (EEDI) to improve the energy efficiency of military landing craft. The literature on energy efficiency and IMO regulations is reviewed and concepts such as the Energy Efficiency Design Index and Energy Efficiency Operating Indicator are elaborated. EEDI calculations are made using technical data from military landing ships and these calculations are analysed under various scenarios. The low carbon density of methanol and its potential to provide higher energy efficiency have reduced the environmental impact of ships while also lowering fuel costs. The use of methanol has significantly reduced CO2 and other harmful emissions by enabling ship engines to perform cleaner combustion. After methanol conversion, there was a significant improvement in EEDI. Optimization techniques such as speed optimization, trim/ballast optimization and machinery load optimization are examined. Their effects on energy efficiency are discussed. Engine load optimization has helped to balance ship speed and fuel consumption. Based on the findings, strategies to improve the energy efficiency and operational effectiveness of military landing craft are proposed. It is aimed to contribute to the development of sustainability and environmental responsibility awareness in the maritime sector.