Havuzlu çıkarma gemisi (LPD) dizaynı
Landing platform dock (LPD) design
  1. Tez No: 238956
  2. Yazar: ESENGÜL ZÜLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Denizdeki gemilere lojistik destek sağlama fikrine ilk olarak Amerikalılar ihtiyaç duymuş ve 1888 yılında lojistik ile ilgilenmeye başlamışlardır. Zamanla daha uzaklara sefer yapabilme isteği gelişmiş ve gemilere denizde yakıt transferi başta olmak üzere lojistik destek verilmesi hedeflenmiştir.Lojistik savaş gemilerinin önemi anlaşıldığından beri geleceğin savaş gemilerinin tasarımı, itici gücü ve dayanınıklığına ait konulara ilişkin araştırmalar önem kazanmış ve hala önemini korumaya devam etmektedir. Söz konusu araştırmalar hangi teknolojinin uygulanacağı ve yeni eğilimlere karşı bir sonraki modellerin geliştirilmesi ile ilgili tartışmaları da beraberinde getirmiştir.Günümüzde askeri gemi dizaynında her ülke kendi yerli dizaynını yapma eğilimi göstermektedir ve Türkiye de bu ülkelerden biridir. Son yıllarda donanmasını güçlendirme çalışmalarını yürütmekte ve donanmaya yeni soluklar katmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda bu tez çalışmasında bu projelerden biri doğrultusunda havuzlu çıkarma gemisi (LPD) tanıtılmaya çalışılmış ve ana boyutları belirlenerek maxsurf programında modellemesi yapılmıştır. Ağırlık grupları belirlenmiş ve gerekli olan stabilite hesapları yapılmıştır. Son bölümde bu gemiler için önemli olan konsept dizaynıda yapılarak araç güvertesi, havuz ve helikopter güvertesine ait özellikleri ayrıntılarıyla (araç yerleşimi, yaşam alanlarının yerleşiminin nasıl yapıldığı) açıklanmaya çalışılmıştır. Eklerde Autocad programı kullanılarak hazırlanmış genel yerleşim planı, yine Autocad programı kullanılarak hazırlanmış endaze planı, Rhinoceros programı kullanılarak hazırlanmış üç boyutlu resimler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Americans firstly required the consideration of providing logistics support to the marine vessels and started to deal with the logistics in 1888. In the course of time, the demand of navigation to the far areas appeared and provision of logistics support was aimed with the first priority to the transfer of fuel oil to the vessels on sea.The researches regarding design, impulsive force and resistance for warships of future became important since the logistics warships? significance has been understood and stil keeps its importance. The mentioned researches brought forth the negotiations regarding the development of future models against new trends and the applied technology.Nowadays, all countries? trend for warship vessels is to have their own design and Turkey is the one of these countries. In recent years, Turkey goes on amplification of naval forces and aims to join new breaths to the navy. In this context, a LPD is tried to be introduced in this thesis study and after determination of main dimensions, the modellization was done by using Maxsurf programme.The weight groups were determined and the required stability calculations were done. At the last chapter, the concept design which is crucial point for this kind of vessels was also prepared and tried to explain the particulars of vessel deck, dock and helideck with the details (layout of vessels, layout of accommodation areas). In appendix, General Arrangement Plan and Line Plan which were prepared by using Autocad and 3D Drawings which were prepared by using Rhinoceros programme are also submitted.