İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin üstbiliş becerileri ile matematik başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between metacognitive skills and mathematics achievement in primary school grades 3 and 4
  1. Tez No: 894565
  2. Yazar: NİSANUR SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin üstbiliş becerileri ile matematik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, öğrencilerin üstbilişsel bilgi ve becerilerinin, matematik başarısı ile olan ilişkisinin ne düzeyde olduğunu anlamak ve bu becerilerin geliştirilmesinin matematiksel başarıyı artırıp artırmadığını belirlemek amaçlanmaktadır. Çalışma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ordu'nun Aybastı ilçesinde bulunan iki devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya toplam 150 öğrenci (75 kız ve 75 erkek) katılmıştır. Veriler, Desoete, Roeyers ve DeClercq tarafından geliştirilmiş ve Türkçe çevirisi ve uyarlaması Özsoy (2007), tarafından hazırlanmış Üstbiliş Bilgi ve Beceri Ölçeği ile Balcı (2019) tarafından geliştirilen Matematik Başarı Testi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 13.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Pearson Korelasyon katsayısı ve t-testi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, öğrencilerin üstbiliş becerileri ile matematik başarıları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Üstbiliş becerileri alt boyutlarından üstbilişsel kontrol ve bilgi puanlarının matematik başarısında önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, öğrencilerin üstbiliş becerilerini geliştirmenin matematik başarılarını artırabileceğini göstermektedir. Ayrıca, araştırma bulguları, kız öğrencilerin üstbiliş becerileri ve matematik başarılarının erkek öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle, eğitim stratejilerinin belirlenmesinde üstbiliş becerilerinin önemi göz önünde bulundurulmalı ve bu becerilerin geliştirilmesine yönelik programlar oluşturulması kritik bir önem arz etmektedir. Sonuç olarak, bu araştırma, ilkokul düzeyindeki öğrencilerin matematik başarısını artırmada üstbiliş becerilerinin kritik bir rol oynadığına dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between metacognitive skills and mathematics achievement among 3rd and 4th grade primary school students. In this context, it is aimed to understand the relationship between students' metacognitive knowledge and skills and their mathematics achievement and to determine whether developing these skills increases mathematics success. The study was conducted in two public schools located in Aybastı district of Ordu during the 2023-2024 academic year. A total of 150 students (75 girls and 75 boys) participated in the research. Data were collected using the Metacognitive Knowledge and Skills Scale developed by Desoete, Roeyers, and DeClercq and adapted to Turkish by Özsoy (2007), and the Mathematics Achievement Test developed by Balcı (2019). The data were analyzed using SPSS 13.0 program. Pearson correlation coefficient and t-test methods were utilized in the study. The results of the study revealed a positive and significant relationship between students' metacognitive skills and mathematics achievement. It was found that the sub-dimensions of metacognitive skills, specifically metacognitive control and knowledge scores, play a significant role in mathematics achievement. These findings suggest that enhancing students' metacognitive skills can improve their mathematics achievement. Additionally, the research findings indicated that girls have higher metacognitive skills and mathematics achievement compared to boys. Therefore, the importance of metacognitive skills should be considered in determining educational strategies, and programs aimed at developing these skills should be established as a critical priority. In conclusion, this research highlights the critical role of metacognitive skills in improving the mathematics achievement of primary school students.