Weaving the Ancient Greek myths into Irish identity: John Millington Synge's The Playboy of the Western World and Tom Paulin's The Riot Act
Antik Yunan mitlerinin İrlanda kimliğine işlenmesi: John Millington Synge'in The Playboy of the Western World ve Tom Paulin'in The Riot Act başlıklı oyunları
  1. Tez No: 894607
  2. Yazar: ZEKİ CEM KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Mitler, bir ulusun sosyokültürel gelişiminin güçlü bir temsilini sağladıkları için her zaman önemlerini korumuşlardır; geçmişin kahramanlıklarını toplu deneyim olarak aktararak ulusun bütünlüğünün devamını sağlarlar. Ancak, İngiltere'nin İrlanda ve İrlanda kültürüne müdahalesi ve manipülasyonu, mitlerin geliştirilmesine yol açmakla kalmayıp, aynı zamanda İrlanda toplumunun eksikliklerini ve milliyetçi sesini yeniden inşa ederek yeniden kazanması gerekenleri araştırmak için bir alan oluşturmuştur. Bu nedenle, bu tezin ana amacı, yirminci yüzyılın farklı dönemlerinden farklı oyun yazarları olan John Millington Synge'in (1871-1909) The Playboy of the Western World (1907) ve Tom Paulin'in (1949-) The Riot Act (1984) adlı eserlerinde yeniden inşa edilmiş belirli antik Yunan mitlerinin kullanımını analiz etmektir. Tez, mitlerin yeniden inşasının İrlanda'nın sosyopolitik kültürünün kademeli olarak yeniden uyanışında ve İrlanda kimliğinin ıslahında nasıl kritik bir rol oynadığını ele almaktadır. Uzun süre gasp edilmiş, durağan ve değersiz görülmüş olsa da İrlanda ve İrlanda kültürü geri kazanılmasını iki önemli olaya borçludur: birincisi, 1904'te Abbey Tiyatrosu'nun kurulmasıyla birlikte, İrlanda Rönesansı veya İrlanda Edebi Uyanış Hareketi ile İrlanda'nın ve İrlanda kültürünün sosyal ve politik bağlamlarının özgürleşmesi ve canlanması; ikincisi, 1960'ların Kuzey İrlanda Sorunları sırasında, sivil istikrarsızlığın İrlanda'nın politik duruşunun şekillenmesi. Bu bağlamda, bu oyun yazarlarının Oedipus, Antigone ve Creon mitlerini nasıl ve neden yeniden inşa ettikleri ve işlevselleştirdikleri, İrlanda'nın ve İrlanda kültürünün sosyopolitik yapılarıyla ilgili olarak tartışılacaktır. Synge'nin The Playboy of the Western World (1907) eseri, Oedipus mitini altüst eden ve kendini gerçekleştirme yoluyla İrlanda'yı ve İrlanda kültürünü yeniden kazanmanın ve emperyalist İngiltere'nin baskısından kurtulmanın aciliyetini ifade eden bir oyun olarak incelenmiştir. Paulin'in The Riot Act (1984) eseri, 1960'ların Kuzey İrlanda Sorunlarını göstermektedir; oyun, Antigone ve Creon arasındaki çatışma yoluyla antik miti Kuzey İrlanda'nın çalkantılı dönemlerine taşıyarak direniş politikalarını, ezilen grupların küçümsenmesini ve dönemin birlikçi politikalarına karşı bir tepkiyi sunar. Bu nedenle, bu tez, oyun yazarlarının belirli antik Yunan mitlerini İrlanda bağlamında yeniden inşa ettiklerini ve İngiltere'nin kültürel manipülasyonunun neden olduğu uzun süredir kaybedilmiş İrlandalılığın özerkliğini yeniden kazanma farkındalığını artırmak ve yanlış temsil edilen İrlanda kimliğini ve kültürünü, esasen toplumu sosyal kaygılar ışığında eğitmek için tiyatroyu çağlar boyu kullanmış ve saygı duyulan Antik Çağ ile bağlantılandırmak amacıyla yaptıklarını göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Myths have always preserved their importance for their powerful representation of the socio-cultural development of a nation as they transmit the collective experience of the heroism of the past to ascertain the continuation of the nation's integrity. However, England's intrusion into and manipulation of Ireland and Irish culture resulted not only in the cultivation of myths but also created a space to investigate what the Irish society lacked and what it needed to reclaim its nationalist voice via the reconstruction of them. Therefore, the major aim of this thesis is to analyse the use of certain reconstructed ancient Greek myths in the selected plays of different playwrights from different eras from the twentieth century to observe the reconstruction of these powerful stories: The Playboy of the Western World (1907) by John Millington Synge (1871-1909) and The Riot Act (1984) by Tom Paulin (1949-). The thesis focuses on how the reconstruction of myths plays a crucial role in the reclamation of Irish identity through the gradual reawakening of Irish socio-political culture. Although being long-usurped, dormant, and underappreciated, Ireland and the Irish culture are indebted their reclamation to two essential events: firstly to the movement of the Irish Renaissance, or Irish Literary Revival, with the establishment of the Abbey Theatre in 1904, which remarks the emancipation and revival of social and political contexts of Ireland and Irish culture; secondly, to the Northern Irish Troubles of the 1960s during which the civil instability shaped Ireland's political stance. In this context, how and why these playwrights reconstructed and re-functionalised the myths of Oedipus, and Antigone and Creon, will be discussed concerning the socio-political structure of Ireland and Irish culture. Synge's The Playboy of the Western World (1907) is examined as the play that subverts the myth of Oedipus to connote the urgency of reclaiming Ireland and Irish culture and being free from the oppression of imperialist England through self-actualisation. Paulin's The Riot Act (1984) demonstrates the Northern Irish Troubles of the 1960s; the play presents politics of resistance, deprecation of the oppressed groups, and a rebuttal to the unionist policies of the time through the conflict between Antigone and Creon via translocating the ancient myth to the tumultuous times of Northern Ireland. Hence, this thesis aims to demonstrate that the playwrights reconstructed certain ancient Greek myths for the Irish contexts to raise awareness for the long-lost autonomy of Irishness, which was caused by England's cultural manipulation, and to link the misrepresented Irish identity and culture to the long-established and well-respected Antiquity, which primarily used the theatre to educate the society in the light of social concerns, to remind and emphasise the true essence and value of Ireland.