Venezuela ekonomisinde petrolün önemi ve Hollanda Hastalığı bağlamında değerlendirilmesi
The importance of oil in the Venezuelan economy and its evaluation in the context of Dutch Disease
- Tez No: 894612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SEDA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hollanda Hastalığı, genellikle büyük kaynak zenginliği ile zayıf ekonomik performans arasında bir bağlantı olduğunu öne süren ve yaygın olarak tartışılan bir olgudur. Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olmasına ve uzun zamandır söz konusu doğal kaynağın en büyük ihracatçılarından biri olmasına rağmen, Venezuela petrol sektöründeki potansiyeline ulaşmayı başaramamıştır. Çalışmada, petrolün başlıca gelir kaynağı olduğu Venezuela'da 2003-2023 yılları arasındaki makroekonomik veriler kullanılarak Hollanda Hastalığının varlığı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda Venezuela ekonomisinde petrol gelirlerine aşırı derecede bağımlılıktan kaynaklanan Hollanda Hastalığının varlığı tespit edilmiştir. Petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ile siyasi istikrarsızlık arasında bariz bir ilişki olduğu ve hükümetin gereken önlemleri almak için geciktiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Dutch disease is a widely debated phenomenon that suggests that there is a link between high resource wealth and poor economic performance. Despite having the world's largest oil reserves and being one of the largest exporters of this natural resource for a long time, Venezuela has not been able to reach its potential in the oil sector. In this study, the existence of Dutch Disease in Venezuela, where oil is the main source of income, is investigated using macroeconomic data for the period 2003-2023. As a result of the research, the existence of Dutch Disease in the Venezuelan economy caused by excessive dependence on oil revenues was determined. It concluded that there was a clear link between oil price fluctuations and political instability, and that the government was delayed in taking the necessary measures.