COVID 19 pandemisinde aile yaşam kalitesi ve aile yaşam memnuniyetinin incelenmesi
Investigation of family life quality and family life satisfaction in the COVID 19 pandemic
- Tez No: 894611
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER AYDINER BOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yaşam memnuniyeti, öznel bir kavram olmakla beraber bireyin yaşadığı hayatı bir bütün olarak olumlu değerlendirmesi anlamında kullanılmakta olup, bireyin hayatta ne kadar mutlu olduğunu ve hayattan ne ölçüde memnun olduğunu ifade eder. Buna benzer olarak yaşam kalitesi ise bireylerin ve toplumların refah düzeyi olarak ifade edilmekle beraber devletler tarafından ulaşılmak istenen en önemli hedefler arasında yer almaktadır. Yaşam memnuniyeti ve kalitesi kavramları toplumu oluşturan en küçük yapı olan ailenin huzuru, refahı ve mutluluğu için büyük önem taşımaktadır. Aileler, sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarını ne kadar iyi şekilde karşılayabilirse yaşamdan duyulan memnuniyetleri ve yaşam kaliteleri o kadar yüksek olmaktadır. Ailelerin yaşam memnuniyetlerini ve yaşam kalitelerini olumlu veya olumsuz açıdan etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de toplumda meydana gelen salgınlardır. Salgınlar tarih boyunca aile bireylerini gerek ekonomik gerekse sosyal yönden olumsuz etkilemekle beraber, ailelerle beraber topluma zarar vermiş ve ailelerde travmatik sorunlara neden olmuşlardır. Yaşanan bu son küresel salgın olan Covid-19 pandemisinin aile yaşam kalitesini ve aile yaşam memnuniyetini sosyal ve ekonomik yönden nasıl etkilediğine dair bir çalışma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada Covid-19 Pandemisinin ailelerin yaşam memnuniyetlerini ve yaşam kalitelerini nasıl etkilediği, Aile Uyumu Ölçeği, Covid-19 Korku Ölçeği ve Beach Center Aile Yaşam Kalitesi Ölçeğiyle elde edilen veriler sonucunda incelenmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, sıklık, yüzde), fark analizi testleri (Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testi) ve ilişki analizi (Spearman korelasyon katsayısı) uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda Covid-19 Pandemisi aile yaşam memnuniyetini ve aile yaşam kalitesini istatistiksel açıdan etkilemiştir. Bununla birlikte Covid-19 pandemisinin aileleri ekonomik açıdan oldukça etkilediği görülmüştür. Özellikle Pandemi sırasında ailelerin gelirleri, gelir memnuniyetleri, borçlanma durumları etkilenerek, Covid-19 pandemisi sırasında ekonomik zorluklar yaşamalarına neden olmuştur. Araştırmada ayrıca aile bireylerinin Covid-19 korkusuyla demografik değişkenler olan yaş, cinsiyet, gelir düzeyi, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, aile yaşam dönemi arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre bireylerin Covid-19 korkusu cinsiyet dışındaki diğer değişkenlerle ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Although life satisfaction is a subjective concept, it is used in the sense of an individual's positive evaluation of his/her life as a whole and refers to the extent to which the individual is happy and satisfied with his/her life. Similarly, quality of life is expressed as the welfare level of individuals and societies and is among the most important goals to be achieved by governments. The concepts of life satisfaction and quality of life are of great importance for the peace, welfare and happiness of the family, which is the smallest structure of society. The better families can meet their social and economic needs, the higher their life satisfaction and quality of life. There are many factors that positively or negatively affect the life satisfaction and quality of life of families. One of these is the epidemics occurring in the society. Throughout history, epidemics have negatively affected family members both economically and socially, as well as harming the society together with families and causing traumatic problems in families. The need for a study on how the Covid-19 pandemic, the last global pandemic, affects family quality of life and family life satisfaction in social and economic terms has emerged. In this study, how the Covid-19 pandemic affected the life satisfaction and quality of life of families was examined as a result of the data obtained with the Family Adjustment Scale, Covid-19 Fear Scale and Beach Center Family Quality of Life Scale. Descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum, maximum, frequency, percentage), difference analysis tests (Mann Whitney U and Kruskal-Wallis test) and relationship analysis (Spearman correlation coefficient) were applied to analyze the data. As a result of the analyzes, Covid-19 pandemic statistically affected family life satisfaction and family quality of life. However, it was observed that the Covid-19 pandemic affected families economically. Especially during the pandemic, families' incomes, income satisfaction, and borrowing situations were affected, causing them to experience economic difficulties during the Covid-19 pandemic. The study also examined the relationships between family members' fear of Covid-19 and demographic variables such as age, gender, income level, marital status, having children, and family life period. According to the results obtained, individuals' fear of Covid-19 was found to be related to other variables except gender.