Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının kaynaştırma eğitimine ilişkin duygularının tutumlarının ve kaygılarının incelenmesi
Examination of social studies teacher candidates feelings, attitudes and concerns towards inclusive education
  1. Tez No: 894616
  2. Yazar: EMRE UZTEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER GÜLERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal bilgiler öğretmen adaylarının kaynaştırma eğitimine ilişkin duygularının, tutumlarının ve kaygılarının incelenmesidir. Bu araştırmanın yürütülmesinde nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ege Bölgesi'ndeki üç devlet üniversitesinin Sosyal Bilgiler Anabilim Dalı'nda dördüncü sınıfta öğrenim gören 84 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmaya 56'sı kadın, 28'i erkek olmak üzere toplam 84 sosyal bilgiler öğretmen adayı katılmıştır. Veri toplama aracı olarak orijinali Forlin, Earle, Loreman ve Sharma (2011) tarafından geliştirilen“Kaynaştırma Eğitimi İle İlgili Duygular, Tutumlar ve Kaygılar Ölçeği (KEİDTKÖ)”Bayar, Özaşkın ve Bardak (2015) tarafından Türkçeye çevirisi ve uyarlaması yapılmış ve bu araştırmada kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde Jamovi (Version 2.3) programı kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Analizin çözümlenmesinde Kruskal-Wallis Testi, betimsel istatistiksel tekniklerden bağımsız örneklem t testi, ve ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda sosyal bilgiler öğretmen adaylarının kaynaştırma eğitimine ilişkin ; cinsiyet, yaş, özel eğitime ihtiyaç duyan bireyler ile etkileşime geçme, özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarla ilgili yerel mevzuat ve politikalara dair bilgiye sahip olma, özel eğitime ihtiyaç duyan bir öğrenciye eğitim verme tecrübesi, özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere eğitim verme konusundaki özgüven sahibi olma değişkenlerine göre duygu, tutum ve kaygılarında anlamlı bir farklılık bulunmadığı; özel eğitim ile ilgili herhangi bir eğitim alma değişkeninin tutum alt boyutunda ise özel gereksinim ile ilgili eğitim alan öğretmen adayları lehine anlamlı farklılık bulunduğu tespit edilmiştir..
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the feelings, attitudes, and concerns of social studies teacher candidates regarding inclusive education. In conducting this research,the survey model, one of the quantitative research methods, was used. The study group consisted of 84 fourth-year students studying in the Social Studies Departments of three state universities in the Aegean Region. A total of 84 social studies teacher candidates, 56 female and 28 male, participated in the research. The“Feelings, Attitudes, and Concerns Scale Related to Inclusive Education (KEiDTKÖ)”originally developed by Forlin. Earle. Loreman,and Sharma (2011) as the data collection tool was translated and adapted into Turkish by Bayar, Özaşkın, and Bardak (2015) and used in this research. In the analysis of the data obtained in the research, the data were analyzed using the Jamovi (Version 2.3) program.In the analysis,Kruskal-Wallis Test,descriptive statistical techniques idependent sample t-test,and single factor analysis of variance (ANOVA) for unrelated samples were applied. As a result of the research, it was determined that there was no significant difference in the feelings,attitudes and concerns of social studies teacher candidates regarding inclusive education according to the variables of gender, age, interaction with individuals in need of special education,knowledge of local legislation and policies regarding children in need of special education,experience of teaching a student in need of special education, and self-confidence in teaching students in need of special education;and that there was a significant difference in favor of teacher candidates who received education related to special needs in the attitude sub-dimension of the variable of receiving any education related to special education.