Evli çiftlerin evlilik uyumu ile gelin-kayınvalide ilişkisinin incelenmesi
Investigation of marriage adjustment of married couples and bride-mother-in-law relationship
  1. Tez No: 894615
  2. Yazar: TUĞBA ÇALHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAVET KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Psikoloji, Family Planning, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma evli çiftlerin evlilik uyumu ve gelin-kayınvalide ilişkileri açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Gelin-kayınvalide ilişkileri ve evlilik uyumu; yaş, eğitim durumu, çalışma durumu, meslek, evlilik süresi, çocuk sayısı, maddi gelir, evlilik biçimi ve evlilik süresi gibi demografik değişkenlere göre incelenmiştir. Gelin-kayınvalide ilişkilerine dair değişkenler; kayınvalide ile fiziksel mesafe durumu, kayınvalide ile görüşme sıklığı gibi değişkenlerle incelenmiştir. Demografik değişkenler ve gelin-kayınvalide ilişkilerine dair bilgileri elde etmek için araştırmacı tarafından geliştirilen 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Evlilik uyumunu ölçmek amacıyla Tutarel-Kışlak tarafından geliştirilen 'Evlilik Uyum Ölçeği' (EUÖ) ve gelin-kayınvalide ilişkilerini ölçmek amacıyla Aydın (2017) tarafından geliştirilen 'Gelin-Kayınvalide İlişkileri Ölçeği' (GKİÖ) kullanılmıştır. Araştırmaya en az bir yıl evli ve kayınvalidesi hayatta olan 355 kadın katılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23.0 paket programında analiz edilmiştir. Bulgular doğrultusunda gelin kayınvalide ilişkisi ve evlilik uyumu hakkında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine married couples in terms of marital harmony and bride-mother-in-law relationships. Bride-mother-in-law relations and marriage harmony were examined according to demographic variables such as age, education status, work status, occupation, duration of marriage, number of children, financial income, form of marriage and duration of marriage. Variables related to bride-mother-in-law relationships were examined with variables such as physical distance status with mother-in-law, frequency of meeting with mother-in-law. The 'Personal Information Form' developed by the researcher was used to obtain information about demographic variables and bride-mother-in-law relationships. The 'Evlilik Uyum Ölçeği' (EUÖ) developed by Tutarel-Kışlak and the 'Gelin-Kaynana İlişkileri Ölçeği' (GKIÖ) developed by Aydın (2017) were used to measure marital harmony and to measure bride-mother-in-law relations. 355 women who have been married for at least one year and whose mother-in-law is alive participated in the study. The obtained data were analyzed in SPSS 23.0 package program. According to the findings, a positively significant relationship was found about the bride-mother-in-law relationship and marital harmony