Sağlık personeli ücretlendirme sistemi ile verimlilik düzeyinin örgütsel çatışma üzerindeki etkisi üzerine bir alan araştırması
Field research on the effect of health personnel payment system and productivity level on organizational conflict level
- Tez No: 894617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma, sağlık kurumlarındaki insan kaynakları yönetimi, ücretlendirme ve verimliliğin örgütsel çatışma üzerindeki etkilerini incelemektedir. Sağlık hizmetlerinin doğası gereği, etkili insan kaynakları yönetiminin kurumların başarısı için kritik bir öneme sahip olduğu belirtilmektedir. Adil bir ücretlendirme sistemi, çalışan motivasyonunu artırarak bağlılık ve hizmet kalitesini yükseltmekte, aynı zamanda çatışmaları azaltabilmektedir. Araştırma, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ndeki hemşirelerin ücretlendirme sistemleri ve verimlilik algılarının örgütsel çatışma üzerindeki etkilerini incelemektedir. Anket sonuçları, hemşirelerin maaş ve verimlilik algılarının çatışma ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır; maaş ve verimlilik algısı arttıkça, örgütsel çatışmanın azaldığı gözlemlenmektedir. Demografik değişkenler incelendiğinde, erkek hemşirelerin maaş algılarının daha yüksek, sözleşmeli hemşirelerin ise kadrolu hemşirelere göre daha yüksek verimlilik algısına sahip olduğu saptanmaktadır. Bu durum, hemşirelerin ücretlendirme sistemlerinin ve verimlilik algılarının iyileştirilmesinin, örgütsel çatışmayı azaltmada önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. İyileştirmeler, hemşirelerin iş memnuniyetini artırarak hemşirelik hizmetlerinin kalitesini ve hasta memnuniyetini yükseltmektedir. Araştırma, nicel bir yöntemle gerçekleştirilmiş ve 201 hemşireye uygulanan anketler SPSS 26.0 ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, adil ücretlendirme ve etkili insan kaynakları yönetimi, sağlık kurumlarında daha sağlıklı bir çalışma ortamı sağlayarak çatışmaları azaltmakta ve verimliliği artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of human resources management, compensation, and productivity on organizational conflict in healthcare institutions. Effective human resources management is critical to the success of organizations. A fair compensation system enhances employee motivation, increases commitment, and improves service quality while also reducing conflicts.The research focuses on the impact of compensation systems and productivity perceptions of nurses at Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital on organizational conflict. Survey results reveal a relationship between nurses' salary and productivity perceptions and organizational conflict; as these perceptions increase, organizational conflict decreases. Demographic variables show that male nurses have higher salary perceptions than female nurses, while contract nurses report higher productivity perceptions than permanent nurses.These findings indicate that improving nurses' compensation systems and productivity perceptions can significantly reduce organizational conflict. Such improvements enhance job satisfaction among nurses, thereby increasing the quality of nursing services and patient satisfaction. The study employs a quantitative method, analyzing surveys administered to 201 nurses using SPSS 26.0. In conclusion, fair compensation and effective human resources management contribute to creating a healthier work environment in healthcare institutions, thereby reducing conflicts and enhancing productivity.