İnşaat sektörü alanında müteahhitliğin sermaye dinamikleri üzerine bir araştırma: Bursa ili örneği
A research on the capital dynamics of contractorship in the field of construction sector: The case of Bursa
- Tez No: 894618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GEÇGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, inşaat sektörünün başat aktörleri arasında bulunan inşaat müteahhitleri ve onların sermaye dinamikleri üzerine bir incelemeye ve keşfe dayanmaktadır. Bursa'ya bağlı merkez ilçelerde yapılan bu çalışmada temel amaç; inşaat müteahhidi aktörlerin, mesleki konumlarına erişirken nasıl bir iş temelinden geldikleri, mesleği sağlama yolları, örgütlenme yapıları ve kurumsal ilişkileri ile elde etmiş oldukları sermayelerin bileşimi ve hacmine ulaşarak aktörlerin sermaye dinamiklerini ortaya çıkarmaktır. Çalışmada, Bourdieu'nun 'alan', 'sermaye' 'oyun' ve 'habitus' kavramlarını kullanan Bourdieu'nun sosyolojik perspektifinden hareket edilmiştir. Bununla birlikte belirtilmelidir ki çalışmada kullanılan, 'yüklenici' anlamındaki müteahhit kavramı, bu çalışma içerisinde sadece inşaat sektöründeki inşaat müteahhitliği özelinde kullanılmıştır. 2024 yılının Mayıs ve Haziran ayı boyunca süren, nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilen bu çalışmada, durum deseni modelinden yararlanılarak müteahhitlerin sermaye dinamikleri değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmanın çalışma grubu, Bursa'daki inşaat müteahhitlerini ifade ederken toplam 13 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmada mülakat tekniğine başvurularak yarı yapılandırılmış görüşme formu, gözlem tekniği ve tarama metodundan yararlanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile değerlendirilerek bulgular ortaya çıkarılmıştır. Yapılan alan araştırması sonucunda, müteahhitliğin meslek yasası eksikliğinden dolayı katılımcıların bir kısmı tarafından müteahhitliğin bir meslek olarak kabul edilmediği görülmüştür. Aile mirası, çevre etkisi ve özel tercih ile gerçekleştirilen müteahhitlik mesleğinde, sermaye çeşitlerinin her birinin önemli bir etki sunduğu görülmekle birlikte sektör içerisindeki en önemli sermayelerin ise ekonomik, sosyal ve siyasal sermaye olduğu sonucuna varılmıştır. Müteahhit bireylerin, yeni kaynaklara bu üç sermaye ışığında sorunsuz ulaştığı ve onları çeşitlendirme hususunda kolaylık sağladığı elde edilen bulgular ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on the exploration and analysis of the capital dynamics of contractors, which are one of the key actors in the construction sector. The primary objective of this study which was conducted in the central districts of Bursa, is to reveal the kind of vocational backgrounds contractors pursued before, their ways to obtain the profession, organizational structures and the capital dynamics of contractors by reaching the combination and volume of the capital they have obtained through their corporate relations. In this study, Bourdieu's sociological perspective was used, utilizing Bourdieu's concepts of“field”,“capital”,“game”and“habitus”. However, ıt must be noted that the word“contractor”used in this study, is only used to refer to the construction contractors in the sector. In this study, which was conducted with the qualitative research method during May and June of 2024,the capital dynamics of contractors were evaluated by utilizing from the case pattern model. The participating sample group in this study, consists of13 construction contractors which are based in Bursa. Semi- structured interview form, observation and scanning methods were applied as the interview technique of the study. The data obtained was evaluated through the descriptive analysis method and findings were revealed accordingly. As a result of the field research, it was seen that some participators don't accept contracting as a profession due to the lack of a professional law on contracting. In the contracting profession, which is directed by family heritage, environmental effects and private preferences, it was seen that type of capital has an important impact, and it was concluded that the most important capitals in the sector were economic, social and political. It was found that contractor individuals are able to reach new sources, and have it easier to diversify them in the light of these three capitals.