Serbest ve nanoenkapsüle naringenin fitokimyasal bileşeninin C57BL/6J farelerde adipoz dokunun kahverengileşmesi üzerine etkisinin incelenmesi
Assessment of the effect of free and nanoencapsulated naringenin phytochemical component on browning of adipose tissue in C57BL/6J mice
- Tez No: 894650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Uçar Baş, Kübra., Serbest ve Nanoenkapsüle Naringenin Fitokimyasal Bileşeninin C57BL/6J Farelerde Adipoz Dokunun Kahverengileşmesi Üzerine Etkisinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Programı Doktora Tezi, Ankara, 2024. Naringeninin beyaz adipoz dokusunun kahverengileşmesi yoluyla obezite ile mücadelede potansiyel bir tedavi stratejisi olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, nanoenkapsüle ve serbest formda verilen naringeninin C57BL/6J farelerde vücut ağırlığı ve adipoz dokunun kahverengileşmesi üzerine etkilerini incelemek ve karşılaştırmaktır. Çalışmanın ilk aşamasında naringenin lipozom yöntemiyle enkapsüle edilmiş, fiziksel ve kimyasal özellikleri test edilmiştir. İkinci aşamada, 48 adet 6 haftalık C57BL/6J türü dişi fareler koruma (n=24) ve iyileşme (n=24) olarak 2 ana gruba ayrılmıştır. Her ana grup da nano-naringenin, void, serbest-naringenin, kontrol olmak üzere dört alt gruba ayrılmıştır. Obeziteye karşı koruyucu olan gruba (koruma grubu) 10 hafta boyunca yüksek yağlı diyet ve naringenin uygulanmıştır. Obeziteyi iyileştirici olan gruba (iyileşme grubu) 10 hafta sadece yüksek yağlı diyet verilmiş, sonraki 10 hafta boyunca yüksek yağlı diyet ve naringenin uygulanmıştır. Naringenin uygulamaları, haftada 1 kez her fareye 100 mcl olarak 20 µM konsantrasyonda kuyruktan enjekte edilmiştir. Vücut ağırlığı haftada bir kez ölçülmüştür. Her fareden kahverengi yağ dokusu, inguinal beyaz yağ dokusu ve serum örnekleri toplanmıştır. Dokular ve serumda kahverengileşme (UCP-1, PGC1-α, PRDM16, CIDEA) ve adipogenez (PPARγ, C/EBPβ, FABP4) parametreleri incelenmiştir. Lipozomal naringeninin ortalama partikül boyutu, polidispersite indeksi, zeta potansiyeli, enkapsülasyon etkinliği ve yükleme kapasitesi sırasıyla yaklaşık 215 nm, 0,35, -27 mV, %94,6 ve %19,2 olarak bulunmuştur. Lipozomal naringenin sürekli, serbest naringenin ise patlamalı salım davranışı sergilemiştir. Lipozomal naringenin en iyi fiziksel stabiliteyi aydınlık koşulda ve 4 °C sıcaklıkta göstermiştir. Serbest naringenin aydınlık koşulda, 4 °C ve 22 °C sıcaklıklarda kimyasal olarak daha stabil bulunmuştur. Koruma ve iyileşme grubundaki fareler için serbest naringenin (sırasıyla 3,78±1,20 g ve 1,42±0,87 g), lipozomal naringenine (sırasıyla 7,33±3,56 g ve 1,45±1,35 g) göre daha az ağırlık artışı sağlamıştır (p>0,05). Koruma ana grubunda, lipozomal naringenin, serbest naringenine göre inguinal beyaz adipoz doku PRDM16 gen ekspresyon düzeyini 4,29 kat daha fazla artırmıştır (p=0,010). İyileşme grubunda, kontrol grubu serbest ve lipozomal naringenine göre kahverengi adipoz doku PRDM16 gen ekspresyon düzeyini sırasıyla 8,29 ve 27,62 kat daha fazla artırmıştır (sırasıyla p=0,003, p=0,001). Her iki formülasyon da beyaz ve kahverengi adipoz dokuda UCP-1, PGC1-α ve CIDEA gen ekspresyon düzeyinde anlamlı değişikliğe neden olmamıştır. Sonuçlar, serbest naringeninin biyouyumlu ve biyolojik olarak parçalanabilen nanopartiküllerde etkili bir şekilde kapsüllenebileceğini göstermiştir. Gelecekteki araştırmalar, lipozomal naringeninin adipoz doku üzerindeki etkilerini incelemeye odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Uçar Baş, Kübra., Investigation of the Effect of Free and Nanoencapsulated Naringenin Phytochemical Component on Browning of Adipose Tissue in C57BL/6J Mice, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Nutrition and Dietetics Programme, Doctor of Philosophy Thesis, Ankara, 2024. Naringenin is thought to be a potential therapeutic strategy to combat obesity through the browning of white adipose tissue. The aim of this study was to investigate and compare the effects of naringenin given in nanoencapsulated and free form on body weight and browning of adipose tissue in C57BL/6J mice. In the first phase of the study, naringenin was encapsulated by liposome method and its physical and chemical properties were tested. In the second phase, 48 6-week-old female C57BL/6J mice were divided into 2 main groups: protection (n=24) and recovery (n=24). Each main group was further divided into four subgroups: Nano-naringenin, void, free-naringenin, control. The group that is protective against obesity (protection group) administered high-fat diet and naringenin for 10 weeks. The group that is improve obesity (recovery group) given only high-fat diet for 10 weeks, followed administered by high-fat diet and naringenin for 10 weeks. Naringenin treatments were injected into the tail at a concentration of 20 µM in 100 mcl into each mouse 1 time per week. Body weight was measured once a week. Brown adipose tissue, inguinal white adipose tissue and serum samples were collected from each mouse. Browning (UCP-1, PGC1-α, PRDM16, CIDEA) and adipogenesis (PPARγ, C/EBPβ, FABP4) parameters were examined in tissues and serum. The average particle size, polydispersity index, zeta potential, encapsulation efficiency and loading capacity of liposomal naringenin were approximately 215 nm, 0.35, -27 mV, 94.6% and 19.2%, respectively. Liposomal naringenin exhibited sustained and free naringenin exhibited burst release behavior. Liposomal naringenin showed the best physical stability in light and at 4 °C. Free naringenin was found to be more chemically stable in the light and at 4 °C and 22 °C. Free naringenin (3.78±1.20 g and 1.42±0.87 g, respectively) provided less weight gain than liposomal naringenin (7.33±3.56 g and 1.45±1.35 g, respectively) for mice in the protection and recovery groups (p>0.05). In the protection main group, liposomal naringenin increased inguinal white adipose tissue PRDM16 gene expression level 4.29 times more than free naringenin (p=0.010). In the recovery group, control group increased brown adipose tissue PRDM16 gene expression level 8.29 and 27.62 times more than free and liposomal naringenine, respectively (respectively, p=0.003, p=0.001). Neither formulation caused significant changes in UCP-1, PGC1-α and CIDEA gene expression levels in white and brown adipose tissue. The results demonstrated that free naringenin can be efficiently encapsulated in biocompatible and biodegradable nanoparticles. Future research should focus on studying the effects of liposomal naringenine on adipose tissue.