Oyunlaştırılmış sosyal bilgiler öğretiminin öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumuna, akademik başarısına ve hatırda tutma düzeyine etkisi
The effect of gamed social studies education on students' attitudes to the social studies course academic achievments and level of the memory
  1. Tez No: 894651
  2. Yazar: BETÜL ZONGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı oyunlaştırmanın sosyal bilgiler derine yönelik tutumuna, akademik başarıya ve hatırda tutma düzeyinin etkisini araştırmaktır. Çalışma altı haftalık, toplam on sekiz ders saatini kapsayan bir süreçte tamamlanmıştır. Araştırma İzmir'de bir devlet okulunda, deney ve kontrol gruplarından oluşan 36 altıncı sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Çalışmada yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Öğrencilerin akademik başarı düzeylerini ölçmek amacıyla öntest ve sontest, hatırda tutma düzeylerini ölçmek amacıyla tekrar-test ve tutumlarını ölçmek için Evin Gencel (2006) tarafından geliştirilen sosyal bilgiler dersine yönelik tutum ölçeği olmak üzere nicel veri toplama araçlarından yararlanılmıştır. Çalışmada 6. Sınıf sosyal bilgiler dersi“Etkin Vatandaşlık”öğrenme alanına yönelik gerçekleştirilen uygulamada deney grubu ile oyunlaştırma öğeleri içeren öğretim uygulanmış; kontrol grubunda ise oyunlaştırma öğelerine yer verilmeden öğretim faaliyeti tamamlanmıştır. Uygulama sonrasında elde edilen verilerin analizi SPSS 25.0 paket programında yapılmıştır. Toplanan veriler normal dağılıma uygun olduğundan parametrik analiz yöntemi kullanılmıştır. Akademik başarı ve tutum ölçeğinin gruplar arası karşılaştırılmasında Indepent Samples T-test kullanırken, grup içinde ölçüm zamanları arasındaki kıyaslamalarda Paired Samples T-test kullanılmıştır. Cinsiyete ve zamana göre değişimlerin incelenmesinde ise tekrarlı ölçümler ANOVA analizi kullanılmıştır. Yapılan analizlerle akademik başarı ve hatırda tutma düzeyinin deney ve kontrol grupları son-testleri arasında anlamlı biçimde farklılaştığı; öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarının deney ve kontrol grupları için ön-test ve son-testlerde anlamlı biçimde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Akademik başarı ve tutumun cinsiyetler arası anlamlı bir fark oluşturmadığı yapılan ölçümlerle tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of gamification on attitudes towards the social studies course, academic achievement, and retention levels. The study was conducted over a period of six weeks, covering a total of eighteen lesson hours. The research was carried out with 36 sixth-grade students, divided into experimental and control groups, at a public school in İzmir. A quasi-experimental research design was employed. Quantitative data collection tools were used, including pre- and post-tests to measure students' academic achievement levels, a retention test to assess memory retention, and the attitude scale towards the social studies course, developed by Evin Gencel (2006), to evaluate their attitudes. In the application for the 6th grade social studies course, focusing on the“Active Citizenship”learning area, the experimental group was taught using gamification elements, while the control group followed the standard curriculum without gamification. The analysis of the data collected after the implementation was conducted using the SPSS 25.0 software package. Since the data conformed to normal distribution, a parametric analysis method was employed. Independent Samples T-test was used to compare academic achievement and attitude scale scores between groups, while Paired Samples T-test was applied to compare measurements within groups over time. Repeated measures ANOVA was used to examine changes based on gender and time. The analyses revealed a significant difference in academic achievement and retention levels between the post-tests of the experimental and control groups, while no significant difference was found in students' attitudes towards the social studies course between the pre- and post-tests of the experimental and control groups. Additionally, no significant gender-based differences were identified in academic achievement and attitudes.