Göç ve milliyetçilik: 1930'lu yıllarda Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç
Migration and nationalism: Migration from Bulgaria to Türkiye in the 1930s
  1. Tez No: 894662
  2. Yazar: EMİNE KUKUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bulgaristan Türklerinin 1930'lu yıllardaki göçlerinin milliyetçilik odaklı bir teorik çerçeveyle incelendiği bu tezde esas olarak 2 soruya yanıt aranmaktadır. Çalışmada öncelikle 1930'lu yıllarda Bulgaristan Türklerinin yoğun bir şekilde Türkiye'ye göç etmelerinin nedenleri değerlendirilmektedir. Buna göre, Almanya ve İtalya gibi faşizmin hâkim olduğu ülkelerden etkilenen Bulgaristan'da yükselen milliyetçilik, ülkedeki Türk azınlığa yönelik politikaları şekillendirmiş ve hem milliyetçi Bulgar komitelerin hem de Bulgar hükümetlerinin faaliyetlerinde somutlaşmıştır. Türk azınlık türlü baskılara maruz bırakılarak göç etmeleri sağlanmaya çalışılmıştır. Öte yandan yaşanan büyük savaşlar nedeniyle nüfusu büyük ölçüde azalmış ve söz konusu dönemde ulus inşası sürecini yaşayan Türkiye, başta Bulgaristan olmak üzere birçok ülkeden Müslüman-Türk göçmenleri kabul etmiştir. İkinci olarak Türk milliyetçiliğinin devlet politikalarının şekillendirilmesinde etkili olduğu Türkiye'nin göç politikası, Bulgaristan Türklerinin ülkeye göçü özelinde incelenmektedir. Türkiye'nin göç politikasında bir dönüm noktası olan 1934 tarihli İskân Kanunu bu açıdan önemlidir. Bulgaristan Türkleri“Türk soyundan gelen ve Türk kültürüne bağlı kişiler”tanımına uyduğundan göçmen olarak kabul edilmişler, Türkiye'ye geldiklerinde kendilerine yardımlar yapılmış ve iskân meselelerine önem verilmiştir. Başta Trakya'ya olmak üzere Doğu Anadolu ve İç Anadolu'ya da iskân edilmeleriyle göçmenler, Anadolu'daki Türk nüfusun artırılması ve Türk kültürünün yayılmasında önemli bir rol oynamışlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which analyzes the migration of Bulgarian Turks in the 1930s with a theoretical framework centered on nationalism, mainly seeks answers to 2 questions. Firstly, the reasons for the intensive migration of Bulgarian Turks to Turkey in the 1930s are evaluated. Accordingly, the rising nationalism in Bulgaria, which was influenced by fascist countries such as Germany and Italy, shaped the policies towards the Turkish minority in the country and was embodied in the activities of both Bulgarian nationalist committees and Bulgarian governments. The Turkish minority was subjected to various kinds of pressures and efforts were made to ensure their emigration. On the other hand, Turkey, whose population was greatly reduced due to the major wars and which was going through a nation-building process during the period in question, accepted Muslim-Turkish immigrants from many countries, especially Bulgaria. Secondly, Turkey's immigration policy, in which Turkish nationalism was influential in shaping state policies, is analyzed with a special focus on the migration of Bulgarian Turks to the country. The Settlement Law of 1934, a milestone in Turkey's migration policy, is important in this respect. Since Bulgarian Turks fit the definition of“People of Turkish descent and connected to Turkish culture”, they were accepted as immigrants, they were provided with aid when they arrived in Turkey and settlement issues were given importance. With their settlement in Thrace, Eastern Anatolia and Central Anatolia, immigrants played an important role in increasing the Turkish population in Anatolia and spreading Turkish culture.