Uzaktan çalışan işletmelerde liderliğin Hersey ve Blanchard'ın durumsal liderlik modeli açısından incelenmesi
Examining leadership in remote working companies in terms of Hersey and Blanchard's situational leadership model
- Tez No: 894713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZBEBEK TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada liderlik uzaktan çalışan işletmelerde durumsal liderlik çerçevesinden incelenmeye çalışılmıştır. Hersey ve Blanchard tarafından geliştirilen durumsal liderlik teorisi baz alınmıştır. Bu amaçla nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılarak araştırma verileri elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu uzaktan çalışan işletmelerde farklı sürelerde liderlik yapmış 353 kişiden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde Hersey ve Blanchard'ın geliştirdiği Lider Davranışı Değerlendirme (Leader Behavior Assessment Profile-LBAP) ölçeği kullanılmıştır. Analizler yapılırken Fark analizlerinden yararlanılmış, ANOVA ve T-Testi yapılmıştır. Araştırmada ulaşılan bulgulara göre kadın ve erkeklerin, çocuğu olanlar ve olmayanların direktif verici, koçluk edici, destekleyici ve delege edici liderlik türü seçimlerinde, anlamlı bir fark yoktur. Evli ve bekarların liderlerin türü seçiminde ise anlamlı bir farka ulaşılmıştır. Liderlik süresi ile tercih edilen liderlik türü arasında da anlamlı bir fark bulunamamıştır. Uzaktan-yüz yüze liderlik seçimi ile liderlik süresi arasında ise anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, leadership was tried to be examined in remote working businesses in terms of Hersey and Blanchard's situational leadership model. For this purpose, research data was obtained using the survey technique, one of the quantitative research methods. The study group of the research consists of 353 people who have been leaders in remote working businesses for different periods of time. The Leader Behavior Assessment Profile (LBAP) scale developed by Hersey and Blanchard was used to obtain research data. Difference analyzes were used while making the analyses, t-test and one-way variance (ANOVA) tests were performed. According to the findings of the research, there is no significant difference in the leadership style choices of women and men, those with children and those without children, such as directive, coaching, supportive and delegating. A significant difference was found in the choice of the type of leaders between married and single people. No significant difference was found between leadership duration and preferred leadership type. A significant difference was found between remote-face-to-face leadership selection and leadership duration.