Nesne yönelimli ontoloji: Olanaklar ve sorunlar
Object oriented ontology: Possibilities and problems
  1. Tez No: 894729
  2. Yazar: ÖNER GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ BRAVO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın temel amacı post modernist felsefe geleneğine tepki olarak ortaya çıkan yeni felsefi hareketlerden nesne yönelimli felsefenin ve Graham Harman'ın görüşlerinin değerlendirilmesidir. Harman'ı ve onun merkezinde olduğu nesne yönelimli ontoloji düşüncesini post modernist felsefeden ve benzerlerinden ayırt eden en önemli özellik düşüncenin temeline nesne kavramını koymasıdır. Bu yüzden tezin ilk bölümünde nesne yönelimli ontoloji düşüncesini ortaya çıkaran felsefi arka plan anlatılmıştır. Bu yapılırken ilk bölümde aynı zamanda nesne yönelimli ontoloji düşüncesinin genel hatları da oluşturulmuştur. İkinci bölümde Graham Harman'ın felsefi görüşlerinin çekirdeğini oluşturan nesne kavramı daha detaylı olarak ele alınmıştır. Bu amaçla yeni nesne anlayışının yapısı, bilinmesi ve birbirleriyle ilişkileri gibi sorunların açıklamaları ve Harman'ın görüşlerinin detayları incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümdeyse Graham Harman'a yöneltilen eleştiriler bağlamında ilk iki bölümde ele alınan konulardan bazıları daha derinlemesine incelenmiştir. Bu bölümde aynı zamanda bu tartışmalar vasıtasıyla nesne yönelimli ontoloji düşüncesinin felsefenin geleceği açısından önemi de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate object-oriented philosophy and Graham Harman's views, which are among the new philosophical movements that emerged as a reaction to the post-modernist philosophical tradition. The most important feature that distinguishes Harman and the idea of object-oriented ontology, of which he is the center, from post-modernist philosophy and similar ones, is that he puts the concept of object at the basis of thought. Therefore, in the first part of the thesis, the philosophical background that reveals the idea of object-oriented ontology is explained. While doing this, the general outlines of the idea of object-oriented ontology were also established in the first chapter. In the second chapter, the concept of object, which forms the core of Graham Harman's philosophical views, is discussed in more detail. For this purpose, explanations of problems such as the structure of the new object concept, knowledge about objects and relations of objects with each other, and the details of Harman's views were examined. In the third and final chapter, some of the issues discussed in the first two chapters are examined in more depth in the context of the criticisms directed at Graham Harman. In this section, the importance of the idea of object-oriented ontology for the future of philosophy is also discussed through these discussions.