Geriatri Kliniğinde yatan hastalarda polifarmasi ve antikolinerjik ilaç yükünün mortalite ile ilişkisi
In patients in the Geriatric Clinic polypharmacy and anticholinergic drug load relationship with mortality
  1. Tez No: 894741
  2. Yazar: PELİN UĞUZ HAZIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. AHMET YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Günümüzde yaşlı popülasyonun oranı gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu durum, ileri yaş hastalarda polifarmasi ve antikolinerjik yükü belirleyerek farmakoterapinin niteliğini değerlendirme gerekliliğini doğurmuştur. Böylelikle geriatrik hasta grubunda çoklu ilaç kullanımına bağlı olası advers etkiler azaltılabilecek, geriatrik hasta grubunda antikolinerjik etkili ilaçların sebep olduğu mortalite de dâhil olmak üzere artış gösteren olumsuz sonuçların öngürülmesi mümkün olabilecektir. Bu çalışmanın birincil amacı geriatrik hastalarda polifarmasi ve antikolinerjik ilaç yükünün mortalite ile ilişkisinin belirlenmesi olup ikincil olarak bu parametrelerin komorbiditelerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.01.2020 – 31.12.2021 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Geriatri Bilim Dalı yataklı servisinde takip edilen 342 hastanın dosyalarının retrospektif olarak incelenmesiyle gerçekleştirilmiştir. Hastaların yatış ile taburculuk reçetelerinden Drug Burden İndeks skoru (DBI) ve polifarmasi varlığı araştırılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 24.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The proportion of the elderly population is increasing day by day. This situation has necessitated the evaluation of pharmacotherapy by determining polypharmacy and anticholinergic burden in elderly patients. Thus, it will be possible to reduce potential adverse effects due to multiple drug use in the geriatric patient group and to predict increasing adverse outcomes, including mortality caused by anticholinergic drugs in this group. The primary aim of this study is to determine the relationship between polypharmacy and anticholinergic drug burden with mortality in geriatric patients, and secondarily to evaluate the relationship of these parameters with comorbidities. Materials and Methods: This study was conducted by retrospectively examining the files of 342 patients followed in the inpatient service of the Geriatrics Science Department of Ankara University Faculty of Medicine, Internal Medicine Department, between 01.01.2020 and 31.12.2021. The presence of polypharmacy and Drug Burden Index (DBI) scores were investigated from the admission and discharge prescriptions of the patients. Statistical analysis of the data was performed using SPSS 24.0 software.