2021-2023 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Aile Hekimliği Polikliniklerimize başvuran hastaların, Hepatit-A, Hepatit-B, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği antikor düzeylerinin retrospektif belirlenmesi
Hepatitis-a, hepatitis-b, measles, rubella, mumps, varicella immunity among patients in Ankara University Faculty of Medicine Hospitals Family Medicine Outpatient Clinics between 2021-2023
  1. Tez No: 894745
  2. Yazar: MERVENUR GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SELDA TEKİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
2021-2023 Yılları Arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Aile Hekimliği Polikliniklerimize Başvuran Hastaların, Hepatit-A, Hepatit-B, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Suçiçeği Antikor Düzeylerinin Retrospektif Belirlenmesi Giriş: Aşılama, çocuk ve erişkin sağlığını koruma ve bulaşıcı hastalıkları önlemede en etkin, en güvenli araçtır. Ancak toplumda aşılamanın sadece çocukluk çağına özgü bir uygulama olarak görülmesi, genel olarak erişkinlerin ve özellikle de risk altındaki grupların bağışıklanması konusunda toplumdaki bilgi ve uygulama eksikliği nedeniyle yeterli kapsayıcılığa ulaşmadığımız ve zaman zaman salgınlar yaşadığımız aşikardır. Ülkemizdeki aşı reddi ve mülteci sorunun da eklenmesiyle toplumsal bağışıklık oranlarının düşmesi, bireysel korunmayı daha da önemli hale getirmektedir. Gereç ve Yöntem: 2021-2023 Yılları Arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Aile Hekimliği Polikliniklerimize başvuran hastaların, Hepatit-A, Hepatit-B, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Suçiçeği antikor seropozitiflik oranları, yaş, cinsiyet, doğum yeri, sağlık çalışanı olma durumları retrospektif olarak incelenmiştir. Aynı zamanda seronegatif hastaların hastanemiz bünyesinde tamamlanan aşıları ve sonraki serokonversiyon durumları da çalışmamıza dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis-A, Hepatitis-B, Measles, Rubella, Mumps, Varicella Immunity Among Patients in Ankara University Faculty of Medicine Hospitals Family Medicine Outpatient Clinics Between 2021-2023 Background and Aim: Vaccination is the most effective and safest tool for protecting child and adult health and preventing infectious diseases. However, it is obvious that we have not reached sufficient coverage rates and we experience outbreaks from time to time due to the fact that vaccination is seen as a practice specific only to childhood in the society, and due to the lack of knowledge and practice in both physicians and the society about the immunization of adults and especially the groups at risk. With the addition of vaccine refusal and the refugee problem in our country, the decrease in social immunity rates makes individual protection even more important. Methods: Hepatitis-A, Hepatitis-B, Measles, Rubella, Mumps, Mumps, Varicella, Varicella antibody seropositivity rates, age, gender, place of birth, and status of being a healthcare worker were retrospectively analyzed in patients who applied to our Family Medicine Outpatient Clinics in Ankara University Faculty of Medicine Hospitals between 2021-2023. In addition, the vaccines completed in our hospital and following seroconversion status of seronegative patients were also included in our study.