Kronik karaciğer hastalarında ev temelli aerobik egzersiz ve dirençli egzersiz eğitimi kombinasyonunun oksijen tüketimi, periferik kas fonksiyonu, kırılganlık, yaşam kalitesi ve sağlıkla ilişkili yaşam biçimine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of home based aerobic exercise and resistant exercise training combination on oxygen consumption, peripheral muscle function, frailty, quality of life and health related lifestyle in chronic liver disease
- Tez No: 894746
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE VARDAR YAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Kronik Karaciğer Hastalığı (KKH), sarkopeni, malnütrisyon, karaciğer fonksiyon testlerinde bozulma ve siroz gibi komplikasyonlarla karakterize bir hastalıktır. KKH'ın yarattığı komplikasyonların vücut sistemlerine etkilerinin yönetiminde egzersiz eğitimi ek bir yöntem olarak düşünülebilir. Çalışmamızda ev temelli aerobik egzersiz (AE), aerobik ve dirençli egzersiz (ADE) ile kontrol grupları arasında sekiz haftalık egzersiz eğitiminin olguların, oksijen tüketimi, kas kuvveti, yağsız vücut kütlesi, kas oksijenasyonu, fiziksel kırılganlık, karaciğer fonksiyon testleri, yorgunluk, yaşam kalitesi ve sağlıkla ilgili yaşam biçimi davranışlarına olan etkisi incelenmesi amaçlandı. Hastalar randomize olarak ev temelli AE (n=13), ADE (n=13) ve kontrol gruplarına (n=13) ayrıldılar. Oksijen tüketimi (kardiyopulmoner egzersiz testi), kas kuvveti (el dinamometresi), solunum kas kuvveti (ağız içi basınç ölçüm cihazı), yağsız vücut kütlesi (Biyoelektriksel İmpedans Analizi [BIA], deri kıvrım kalınlığı ölçümü), kuadriseps kalınlığı ve çapraz kesit alanı (kas ultrasonu), kas oksijenasyonu, fiziksel kırılganlık (Karaciğer Kırılganlık İndeksi [LFI]), yorgunluk (Yorgunluk Şiddet Ölçeği), fiziksel aktivite (Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa form [UFAA]), yaşam kalitesi (Kronik Karaciğer Hastalıkları Ölçeği [KKHÖ]) ve sağlıklı yaşam biçimi davranışı (Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışı Ölçeği II [SYDÖ II]) başlangıçta ve sekiz haftanın sonunda değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Chronic Liver Disease (CLD) is a condition characterized by complications such as sarcopenia, malnutrition, impaired liver function tests, and cirrhosis. Exercise training can be considered an additional method in managing the complications caused by CLD on body systems. In our study, it was aimed to examine the effects of an eight-week exercise training on oxygen consumption, muscle strength, lean body mass, muscle oxygenation, physical frailty, liver function tests, fatigue, quality of life, and health-related lifestyle behaviors among home-based aerobic exercise (AE), aerobic and resistance exercise (ARE), and control groups. Patients were randomly divided into home-based AE (n=13), ARE (n=13), and control groups (n=13). Oxygen consumption (cardiopulmonary exercise test), muscle strength (hand dynamometer), respiratory muscle strength (mouth pressure measurement device), lean body mass (Bioelectrical Impedance Analysis [BIA], skinfold thickness measurement), quadriceps thickness and cross-sectional area (muscle ultrasound) muscle oxygenation, physical frailty (Liver Frailty Index, LFI), fatigue (Fatigue Severity Scale), physical activity (International Physical Activity Questionnaire-Short form, IPAQ), quality of life (Chronic Liver Disease Questionnaire [CLDQ], and health-related lifestyle behavior (Health-Promoting Lifestyle Profile II [HPLP II] were evaluated at the beginning and the end of eight weeks.