Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli göçmenlerin bulaşıcı olmayanhastalıklar risk faktörleri yönünden Türkiye erişkin yaş grubuylakarşılaştırılması
Comparison of non communicable diseases (NCDS) risk factors among Turkish migrants living in germany and adult age group in Turkey
  1. Tez No: 894748
  2. Yazar: ENES EFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE HİLAL ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli göçmenlerin bulaşıcı olmayan hastalıklar ve bunlara ilişkin risk faktörleri yönüyle durumlarının tespiti ve Türkiye yetişkin nüfusunda görülen bulaşıcı olmayan hastalıklar ve risk faktörleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışmada Türkiye ve Almanya STEPS araştırma sonuçları karşılaştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi Türkiye'yi temsil eden 6.053 birey, Almanya'da yaşayan Türkiye göçmen toplumunu temsilen 1.157 bireyden oluşmaktadır. Çalışmada birincil veri kaynakları, Türkiye'de Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı ortaklığında 2017 yılında uygulanan STEPS araştırması veri seti ve T.C. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından 2021 yılında Almanya'daki Türkiye kökenli göçmen nüfusta yapılan STEPS araştırması kullanılmıştır. Her 2 araştırma veri setinde de ağırlıklandırma yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Almanya'da araştırmaya katılan Türkiye kökenli kişilerin alkol kullanma (%31,9), uyuşturucu kullanma (%13,7), ağır/çok yoğun fiziksel aktivite (%30,2), hipertansiyon (%25), diyabet (%55,7) ile fiziksel yaralama (%5,7) yüzdesi Türkiye STEPS araştırmasındaki katılımcılardan anlamlı derecede yüksektir. Türkiye STEPS araştırmasındaki katılımcılarda alkol kullanma yüzdesi (%16,4), uyuşturucu kullanma yüzdesi (%3,0), ağır/ çok yoğun fiziksel aktivite yüzdesi (%20,0), hiptertansiyon yüzdesi (%18,7), diyabet yüzdesi (%47,4) ve fiziksel yaralanma yüzdesi (%3,9)'dur. Türkiye STEPS araştırmasındaki katılımcıların tütün kullanma yüzdesi (%31,5) daha fazladır. Bu araştırma ile göçün sağlığın sosyal belirleyicisi olarak ele alınması, göç ve sağlık arasındaki bağlantıları incelemenin yeni ve değerli bir yolunu sunabilir. Sağlık hizmet sağlayıcıları göçmen sağlığını korumak için göçmenlerin kültürel arka planlarını anlamalı ve bu çerçevede hizmet sunmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the status of non-communicable diseases and related risk factors among Turkish immigrants living in Germany and compare them with the non-communicable diseases and risk factors seen in the adult population of Turkey. In this context, the results of the STEPS research conducted in Turkey and Germany were compared. The sample of the study consists of 6,053 individuals representing Turkey and 1,157 individuals representing the Turkish immigrant community living in Germany. The primary data sources used in the study are the STEPS research data set conducted in Turkey in 2017 by the World Health Organization in collaboration with the Turkish Ministry of Health and the STEPS research conducted in 2021 by the Presidency for Turks Abroad and Related Communities on the Turkish immigrant population in Germany. Weighting was applied in both research data sets. The obtained data were analyzed using the SPSS 21 software package. The percentages of alcohol use (31.9%), drug use (13.7%), vigorous/very intense physical activity (30.2%), hypertension (25%), diabetes (55.7%), and physical injury (5.7%) among Turkish-origin participants in Germany are significantly higher than those in the Turkish STEPS study. In the Turkish STEPS study, the percentages of alcohol use (16.4%), drug use (3.0%), vigorous/very intense physical activity (20.0%), hypertension (18.7%), diabetes (47.4%), and physical injury (3.9%) were observed. The percentage of tobacco use (31.5%) was higher among participants in the Turkish STEPS study. This research highlights migration as a social determinant of health and provides a valuable new way to examine the connections between migration and health. Health service providers should understand the cultural backgrounds of migrants and deliver services accordingly to protect migrant health.