Graves orbitopatisi olan hastalarda periostin, ıl-4 ve ıl-13 düzeyinin incelenmesi
Investigation of periostin, il-4 and il-13 levels in graves disease
- Tez No: 894747
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Hipertiroidinin en sık sebebi olan Graves hastalığının tiroid dışı en sık görülen bulgusu orbitopatidir. Graves orbitopatisi patogenezinde ekstraoküler kasların proliferasyonu, kemik içindeki orbital yağ ve bağ dokusunun genişlemesinden kaynaklanan propitozizdir. Orbital fibroblastların inflamasyon, fibrozis mekanizmalarında görev alan periostin proteini, IL-4 ve IL-13 sitokinlerinin Graves oftalmopatisi patogenezindeki rolünü araştırmayı amaçladık. Gereç Ve Yöntem: Çalışmaya etik kurul onayı aldıktan sonra Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine Haziran 2022 ile Şubat 2023 tarihleri arasında başvuran Graves tanısı ve buna bağlı orbitopatisi olan 25 hasta (Grup 1), Graves hastalığı tanısı olan orbitopatisi olmayan 25 hasta (Grup 2) ve tiroid fonksiyon testleri normal ek hastalığı olmayan 25 sağlıklı gönüllü (Grup 3) kişilerden oluşan toplamda 75 kişi dahil edildi. Kişilerden alınan kanlarda Human Periostin Elısa Kıt Bioassay Technology Laboratory (BT Lab) (katalog no: E3226Hu), Human İnterleukın 4 Elısa Kıt Bioassay Technology Laboratory (BT Lab) (Catalog no: E0092Hu) ve Human İnterleukin 13 Elısa Kıt Bioassay Technology Laboratory (BT Lab) (Catalog no: E0098Hu) markalı kitlerle çalışıldı. Çalışmanın sonucunda anlamlı fark vardı. Bulgular: Çalışmaya eklenen her üç grup arasında yaş, cinsiyet, boy, kilo, BMI, sistolik ve diastolik kan basıncı glukoz, üre, kreatinin, ALT, Wbc, Hgb, Plt parametrelerinde anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Objectıve: The most common non-thyroidal manifestation of Graves' disease, which is the most common cause of hyperthyroidism, is orbitopathy. Propitosis is the main characteristic of Graves' orbitopathy, which is caused by the proliferation of extraocular muscles and the expansion of orbital fat and connective tissue within the bones. We aimed to investigate the role of orbital fibroblast inflammation, the periostin protein involved in fibrosis mechanisms, IL-4, and IL-13 cytokines in the pathogenesis of Graves' ophthalmopathy. Data and Method: After obtaining ethical approval, a total of 75 individuals were included in the study: 25 patients diagnosed with Graves' disease and associated orbitopathy (Group 1), 25 patients diagnosed with Graves' disease without orbitopathy (Group 2), and 25 healthy volunteers without thyroid disease with normal thyroid function test results (Group 3). Human Periostin ELISA Kit (Bioassay Technology Laboratory, catalog no: E3226Hu), Human Interleukin 4 ELISA Kit (Bioassay Technology Laboratory, catalog no: E0092Hu), and Human Interleukin 13 ELISA Kit (Bioassay Technology Laboratory, catalog no: E0098Hu) were used to analyze the collected blood samples. Significant differences were observed in the study outcomes. Results: Among the three groups included in the study, there were no significant differences in age, gender, height, weight, BMI, systolic and diastolic blood pressure, glucose, urea, creatinine, ALT, WBC, Hgb, and PLT parameters.