Bir okul öncesi matematik mesleki gelişim programının öğretmenlerin kullandıkları dönütlere ve problem türlerine olan etkisinin incelenmesi
Investigating the impact of a pre-school mathematics professional development program on the feedback and problem types teachers use
  1. Tez No: 894759
  2. Yazar: FATMANUR BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma matematik hizmet içi eğitimi verilen bir anaokuldaki öğretmenlerin öğrencilerine verdikleri dönütler ve matematik eğitiminde kullandıkları Cognitively Guided Instruction problem türlerinin araştırılması ile başlamıştır. Araştırmada hizmet içi eğitim ile okul öncesi öğretmenlerinin verdikleri matematik eğitimindeki değişimlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu hizmet içi eğitimi almış iki öğretmen oluşturmaktadır. Matematik hizmet içi eğitimi alan öğretmenler öğrencilerine matematik eğitimi verdikleri sırada kamera kayıtları almışlardır. Bu kamera kayıtlarından elde edilen veriler araştırmacı tarafından problem türleri, kullanılan materyaller, dönütler şeklinde incelenerek Excel dosyasına aktarılmıştır. Veriler hizmet içi eğitim sorumlusu ile kontrol edilmiştir. Verilerin güvenirliği %96 bulunmuştur. Elde edilen veriler tablolar ve grafikler ile gösterilmiştir. Veriler öğretmenler, okul müdürü, hizmet içi eğitim sorumlusu ile yapılan görüşmeler ile desteklenmiştir. Araştırmada hizmet içi eğitimi alan öğretmenlerin öğrencilerin çözümlerine verdikleri dönütler tespit edilmiştir. Bu dönütlerin süreç içindeki değişimleri analiz edilmiştir. Öğretmenlerin aldıkları hizmet içi eğitim süreci ile öğrencilerinin çözümlerini anlatabilecekleri, kendilerini ifade edebilecekleri dönütlerin kullanımında artış olduğu fark edilmiştir. Öğretmenlerin hizmet içi eğitimde kullandıkları CGI toplama ve çıkarma problem türleri de tespit edilmiştir. Süreç ile CGI problem türlerindeki değişimler analiz edilmiştir. Öğretmenlerin hizmet içi eğitim süreci ile toplama ve çıkarma problemlerinde daha az kullanılan başlangıç ve değişim problem türlerinin kullanımında artış olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma ile hizmet içi eğitimin amacına ulaştığı, öğretmenlerin dönüt ifadelerinde ve kullandıkları problem türlerinde istenen değişimlerin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlere verilen hizmet içi eğitim ile öğretmenler günlük hayat durumları ile problemler kurabilmiş ve öğrencilerinin matematiği ezberlemek yerine anlamlandırmalarına yardımcı olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This research started by investigating the feedback teachers gave to their students in a kindergarten where mathematics in-service training was provided and the types of Cognitively Guided Instruction problems they used in mathematics education. The aim of the research was to determine the changes in the mathematics education given by pre-school teachers through in-service training. In the research, case study design, one of the qualitative research methods, was used. The study group of the research consists of two teachers who received in-service training. Teachers who received mathematics in-service training recorded camera recordings while they were teaching mathematics to their students. The data obtained from these camera recordings were examined by the researcher in terms of problem types, materials used, and feedback and transferred to an Excel file. The data was checked with the in-service training officer. The reliability of the data was found to be 96%. The data obtained is shown with tables and graphs. The data was supported by interviews with teachers, school principals and in-service training officers. In the research, the feedback given by the teachers who received in-service training to the students' solutions was determined. The changes in these feedbacks during the process were analyzed. It has been noticed that there is an increase in the use of feedback by teachers, through which their students can explain their solutions and express. The types of CGI addition and subtraction problems that teachers used in in-service training were also identified. Changes in CGI problem types with the process were analyzed. It was observed that during the in-service training process of teachers, there was an increase in the use of initial and change problem types, which are less commonly used in addition and subtraction problems. The research concluded that in-service training achieved its purpose and that there were desired changes in teachers' feedback expressions and the types of problems they used. With the in-service training given to teachers, teachers were able to pose problems with daily life situations and help their students make sense of mathematics instead of memorizing it.