7.sınıf sosyal bilgiler ders kitabının genel öğretim ilkelerine göre içerik açısından incelenmesi
Analysis of the 7th grade social studies textbook in terms of content according to general teaching principles
- Tez No: 894833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ADAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın amacı 7.sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabının genel öğretim ilkelerine göre içerik açısından incelenmesidir. Çalışmanın yaklaşımı nitel araştırma olarak belirlenmiştir. 2022 yılı MEB yayınlı Ortaokul 7. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabının örneklemini oluşturduğu araştırmada veri toplama aracı olarak doküman inceleme tekniği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin yorumlanmasında betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ders kitabının içeriği genel öğretim ilkelerine göre incelendiğinde, bazı ilkelerin her öğrenme alanında mutlaka görüldüğü, bazılarının ise öğrenme alanının içeriğine göre değişkenlik gösterdiği ve bazı ilkelere ilişkin bulgulara rastlanmadığı görülüyor. Öğretim ilkeleri planlanan öğretim etkinliklerinin ve kaynaklarının daha verimli olmasına katkı sağlar. Bu nedenle paydaşların öğretimin niteliğini ve öğrenci özelliklerini göz önünde bulundurarak bu ilkelere bağlı kalmaları önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the 7th grade Social Studies textbook in terms of content according to general teaching principles. The approach of the study was determined as qualitative research. Document review technique was used as a data collection tool in the research, which was sampled by the Secondary School 7th Grade Social Studies textbook published by the Ministry of National Education in 2022. Descriptive analysis method was used to interpret the data obtained. According to the research results, when the content of the textbook is examined according to general teaching principles, it is seen that some principles are seen in every learning field, some vary depending on the content of the learning field, and no findings regarding some principles are found. Teaching principles contribute to making planned teaching activities and resources more efficient. Therefore, stakeholders are recommended to adhere to these principles, taking into account the quality of teaching and student characteristics.