The mediating role of emotional intelligence and l2 willingness to communicate on the relationship between conformity to the gender roles and l2 communication apprehension
Cinsiyet rollerine uyum ile ikinci dil iletişim kaygısı arasındaki ilişkide duygusal zekâ ve ikinci dil iletişim kurma istekliliğinin aracı rolü
- Tez No: 894832
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇAY KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, geleneksel erkeklik cinsiyet rollerine uyum ile İngilizce iletişim kaygısı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Daha spesifik olarak, bu çalışmanın temel iki amacı vardır: i) geleneksel erkeklik cinsiyet rollerine uyum ile İngilizce iletişim kaygısı arasındaki ilişkide duygusal zeka ve İngilizce iletişim kurma istekliliğinin seri aracılık rolünü yabancı dil olarak İngilizce bağlamında test etmek, ii) yabancı dil olarak İngilizce öğrenen erkek öğrencilerin geleneksel erkeklik, duygusal zeka, İngilizce iletişim kurma istekliliği ve İngilizce iletişim kaygısı arasındaki etkileşime dair inançlarını, görüşlerini ve anlayışlarını keşfetmek. Bu amaçla, nicel veri toplama ve analizinden sonra nitel veri toplama ve analizini içeren açıklayıcı sıralı araştırma deseni benimsenmiştir. Çalışmanın nicel kısmında, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen erkek öğrencilerinden (n=397) dört ölçek aracılığıyla veri toplanmıştır: İngilizce İletişim Kaygısı Ölçeği, Duygusal Zekâ Ölçeği, İngilizce İletişim İstekliliği Ölçeği ve araştırmacılar tarafından geliştirilen Geleneksel Erkeklik Cinsiyet Rolleri Ölçeği. Çalışmanın nitel kısmında ise gönüllü sekiz erkek (n=8) öğrencinin katıldığı yarı yapılandırılmış görüşme protokolünden yararlanılmıştır. Analiz için ilk bölümde SPSS, ikinci bölümde ise tematik içerik analizi kullanılmıştır. Nicel analiz, geleneksel erkeklik cinsiyet rollerine uyum ile İngilizce iletişim kaygısı arasındaki ilişkide duygusal zekâ ve İngilizce iletişim kurma istekliliğinin toplam varyansın %37.6'sini açıklayarak seri aracılık rolü olduğunu göstermiştir. Nitel bulgular, nicel bulguları destekleyerek, katılımcıların sertlik, tamlık, hatasızlık ve duygulardan arınmışlık olarak kavramsallaştırılan geleneksel erkekliğin erkek öğrenciler arasında duygusal zekâ ve İngilizce konuşma istekliliği üzerindeki kısıtlayıcı rolüne ilişkin ortak inanç ve görüşlere sahip olduklarını ve bunun da daha yüksek İngilizce İletişim kaygısına yol açabileceğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, geleneksel erkeklik rollerinin benimsenmesinin duygusal zekâ ve İngilizce konuşma istekliliğinin gelişimi üzerinde engelleyici rol oynadığını ve bunun da yabancı dil olarak İngilizce öğrenen erkek öğrenciler arasında daha yüksek İngilizce iletişim kaygısına yol açabileceğini göstermektedir. Bu bulgular doğrultusunda, geleneksel erkekliğe uyumun yabancı dil olarak İngilizce öğrenen erkek öğrencilerin sözel ve iletişimsel performansı üzerindeki etkisinin nasıl azaltılabileceğine dair pedagojik ve kültürel çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study examines the relationship between the endorsement of traditional masculine gender roles and L2 communication apprehension. More specifically, the main aim of this study is twofold: i) to test the mediating role of emotional intelligence and L2 willingness to communicate (WTC) in the relationship between conformity to traditional masculine gender roles (CTMGR) and L2 communication apprehension in the Turkish EFL context, ii) to explore male EFL students' beliefs, opinions, and insights regarding the interplay among traditional masculinity, emotional intelligence, L2 willingness to communicate and L2 communication apprehension. To this end, explanatory sequential design was employed, implying that quantitative data collection and analysis was followed by qualitative data collection and analysis. In the quantitative part of the study, data were collected from male EFL students (n=397) via four scales: L2 Communication Scale, Emotional Intelligence Scale, L2 WTC and Traditional Masculine Gender Roles Scale developed by the researchers. In the qualitative part of the study, we benefitted semi- structured interview protocol involving eight male (n=8) students. For the analysis, in the first part, we used SPSS while in the second part, we used thematic analysis. Quantitative analysis showed that there was a serial mediating role of emotional intelligence and L2 willingness to communicate in the relationship between conformity to traditional masculine gender roles and L2 communication apprehension, with explaining 37.6% of the total variance. Qualitative findings supported the quantitative findings, revealing that participants held mutual beliefs and opinions regarding the restrictive role of traditional masculinity, which is conceptualized as toughness, completeness, faultlessness, and free from emotions, on emotional intelligence and L2 WTC among male EFL students, leading to higher L2 Communication apprehension. These findings suggest that the endorsement of conventional masculine roles seems to play inhibitory roles in the development of emotional intelligence and L2 WTC, which might contribute to higher L2 communication apprehension among male EFL students. In line with these findings, pedagogical and cultural implications were drawn regarding how to lessen the impact of conformity to traditional masculinity on the verbal and communicative performance of male EFL students.