Akciğer kanseri hastalarında patolojik genetik değişiklikler ve tedavi etkinliği arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between pathological genetic changes and treatment efficacy in lung cancer patients
  1. Tez No: 894835
  2. Yazar: NİDA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ÇİNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Kansere sebebiyet veren faktörlerin %10'luk kesimini genetik faktörler oluşturmaktadır. Yapılan çalışma sonucunda akciğer kanseri olduğu bilinen hastalarda patolojik veriler, kullanılan ilaçlar, uygulanan tedaviler, bölümümüzce tespit edilen genetik değişiklikler arasındaki ilişkiler incelenecek olup elde edilen veriler ışığında uygulamaların tedavi açısından verdiği sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Kocaeli Üniversitesi, Tıbbi Genetik Ve Moleküler Biyoloji Anabilim Dalı'na 2017-2023 yılları arasında başvurmuş, akciğer kanseri olduğu bilinen, periferik kandan likid biyopsi bazında akciğer paneli çalışılmış 675 hastanın raporlanmış verileri bu çalışmada incelenmiştir. Akciğer kanseri paneli ile PIC3CA, MET, ALK, EGFR, KRAS, MAP2K1, BRAF, NRAS, ERBB2, TP53, ROS1 genlerine bakılmıştır. Çalışma için toplanan verilerin istatistik analizi, IBM® SPSS® (Statistical Package for Social Sciences) Statistics 14 programı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 210 kadın, 465 erkek akciğer kanseri hastası tespit edilmiştir. 2023 yılının son günü itibariyle hastaların 472'si Ex. olmuş, 203'ü sağ olarak yaşamına devam etmektedir. 407 hastanın hayatının belli bir döneminde sigara tüketimi yapmış olduğu, 150 hastanın hayatı boyunca hiç sigara tüketiminde bulunmamış olduğu tespit edilmiştir. Akciğer kanseri teşhisi konulmasıyla birlikte hastalara kemoterapi, radyoterapi ve immünoterapi tedavileri uygulanmış; hasta grubumuzda 461 hastanın kemoterapi, 363 hastanın radyoterapi aldığı bilinmektedir. Likid biyopsi ile yapılan çalışmalar sonucunda hastalar 11 genin olduğu panellerle değerlendirilmiştir. 158 patojenik, 37 VUS varyanttan hangilerine sahip olduğu bilinen hastalar analiz edilmiştir. Sonuç: Akciğer kanseri hastalarında; hastalığın durumunu ve ilerleyişini kemoterapi/ radyoterapi ve diğer tedavilerden görülen yarar/ zarar değerlendirmesini yapabilmek açısından, kan materyali kullanılarak ve tekrarlı şekilde çalışılabilir olması sebebiyle, tedaviye şekil verebilmek için likid biyopsi yönteminin kullanımı önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Genetic factors constitute 10% of the causes of cancer. In this study, the relationships between pathological data, medication sused, treatments administered, and genetic alterations identified by our department in patients known to have lung cancer will be examined. The aim is to evaluate the outcomes of these applications in terms of treatment efficacy based on the data obtained. Method: Data from 675 patients known to have lung cancer, who applied to the Department of Medical Genetics and Molecular Biology at Kocaeli Universitybetween 2017 and 2023 and had a lung panel performed based on liquid biopsy from peripheral blood, were examined in this study. The lung cancer panel included analysis of the PIC3CA, MET, ALK, EGFR, KRAS, MAP2K1, BRAF, NRAS, ERBB2, TP53, and ROS1 genes. Statistical analysis of the data collected for the study was conducted using the IBM® SPSS® (Statistical Package for Social Sciences) Statistics 14 program. Results: A total of 210 female and 465 male lung cancer patients were included in the study. As of the last day of 2023, 472 of these patients had passed away, while 203 were stil alive. It was found that 407 patients had smoked at some point in their lives, while 150 had never smoked. Following the diagnosis of lung cancer, patients received chemotherapy, radiotherapy, and immunotherapy treatments; it is known that 461 patients under went chemotherapy and 363 under went radiotherapy. As a result of the studies conductedusing liquid biopsy, patients were evaluated with panels containing 11 genes. Patients known to possess 158 pathogenic variantsand 37 VUS (variants of uncertain significance) were analyzed. Conclusion: In lung cancer patients, the use of liquid biopsy is important for shaping treatment, as it allows for repeated testing using blood material. This method is essential for assessing the status and progression of the disease, as well as evaluating the benefits and harms of chemotherapy, radiotherapy, and other treatments.